Как разпознавате дали картофите имат пестициди?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Как разпознавате дали картофите имат пестициди?

Мнениеот zheleva212 » 29 Дек 2016, 15:30

Винаги, когато ми се наложи да купувам от пазара картофи, после съм съжалявала и не съм била доволна. По принцип си отглеждаме, но тази година много бързо ги свършихме, явно не преценихме добре количеството, и сега трябва да си купувам. Онзи ден го направих това нещо, не знам от коя държава бяха, но картофите не изглеждаха добре. Бяха малко мекички /нямаше други/, а вкъщи като тръгнах да ги беля, от тях лъхаше на химия :front: ! Нямам голям опит и не знам как да разпознавам хубавите картофи, защото разчитам на домашното производство. Как да позная дали са качествени, необработени с пестициди, за какво да следя? Направо ми идеше да се върна и да ги ударя в главата на този, от който ги купих!
zheleva212
 
Мнения: 383
Регистриран на: 20 Ное 2013, 16:51

Re: Как разпознавате дали картофите имат пестициди?

Мнениеот dinkog » 29 Дек 2016, 16:08

Никога не ми е лъхал картофа на химия, как го измисли, според мене малко преувеличаваш... :roll:
картоф, като картоф, аз ги избирам твърди и да са измити, за да се вижда какво вземам, досега не ми е миришело на нещо.
Аватар
dinkog
 
Мнения: 611
Регистриран на: 21 Мар 2015, 11:37

Re: Как разпознавате дали картофите имат пестициди?

Мнениеот Nightmare » 29 Дек 2016, 16:54

Избягвам да взимам меки и със зелено по тях картофи. Сега за пестицидите че ги обработват, обработват ги, но не знам как може да се разпознае. Те масово са такива и не може да разбере човек според мен.
Nightmare
 
Мнения: 494
Регистриран на: 11 Ное 2013, 15:00

Re: Как разпознавате дали картофите имат пестициди?

Мнениеот dessiblond » 29 Дек 2016, 17:33

За хубав картоф считам този, който като си забия нокътя или като го срязвам, хруска и издава такъв звук. Ако не чуя подобно нещо, значи не е качествен и е обработван. Много често картофите ги посипват с препарат, който не им позволява да покарват. Този препарат после им променя вкуса истават отвратителни.
dessiblond
 
Мнения: 421
Регистриран на: 25 Ное 2013, 14:13

Re: Как разпознавате дали картофите имат пестициди?

Мнениеот Malina » 30 Дек 2016, 09:59

dessiblond написа:За хубав картоф считам този, който като си забия нокътя или като го срязвам, хруска и издава такъв звук. Ако не чуя подобно нещо, значи не е качествен и е обработван. Много често картофите ги посипват с препарат, който не им позволява да покарват. Този препарат после им променя вкуса истават отвратителни.

НИкога не вземам от тея, които хрускат,а защото са ми гадни на вкус, а повярвай ми, баба ми на село си гледа картофи и никога те не са ми хрущяли!
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Как разпознавате дали картофите имат пестициди?

Мнениеот sofi_black » 30 Дек 2016, 10:29

Не зависи ли от сорта това хрускане? Не съм забелязала и аз да хрускат повечето картофи. Не знам как може да се познае дали съдържат пестициди, това сигурно в лаборатория могат да ти го кажат. Но не купувам покълнали и с петна.
sofi_black
 
Мнения: 488
Регистриран на: 05 Ное 2013, 14:39

Re: Как разпознавате дали картофите имат пестициди?

Мнениеот Pipilota » 30 Дек 2016, 11:03

Аз ги избирам да са твърди и да са чисти, толкова ми стига, това с петната е ако тая част е била над почвата и позеленява, реално не пречи, ако се изреже, така че и това не ми е чак толкова фатално.
Има някои картофи обаче, които са си гадни и винаги черни вътре и с много за изхвърляне. При тях се ориентирам от това в кой магазин ги продават. :mrgreen: В някои квартални магазинчета за плод и зеленчук, главно вземат най-евтините и това си личи.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Как разпознавате дали картофите имат пестициди?

Мнениеот Lollipop » 30 Дек 2016, 13:01

Не ги разпознавам, то па сякаш че има и други картофи по пазарите де, като искаш да знаеш точно какво има в картофа, гледаш си го у вас. :mrgreen: Като не можеш да си го гледаш вкъщи, купуваш каквото има.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Как разпознавате дали картофите имат пестициди?

Мнениеот Kaya » 30 Дек 2016, 14:59

Аз пък точно гледам да не хрущят, а да се режат лесно и да са "меки" когато се режат, сещате се. :roll:
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52


Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта