Аюрведа с домашни средства

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Аюрведа с домашни средства

Мнениеот tweety » 24 Ное 2011, 11:37

Аюрведа следва принципа, че всички заболявания са в резултат на нарушения в жизнената ни енергия, която се разделя на три типа, т.нар. доши, срещащи се у всеки човек: вата, пита и кафа. Всеки от нас отговаря на един тип, но в повечето случаи доминират смесено две доши.
Как можем да упражняваме Аюрведа с домашни средства при напълно нормални условия?
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Аюрведа с домашни средства

Мнениеот сиско » 29 Ное 2011, 23:21

Интересна тема, бих се радвала да науча повече, защото нямам никакви познания по тази тема и ще ми е интересно.
сиско
 
Мнения: 341
Регистриран на: 18 Окт 2011, 16:03

Re: Аюрведа с домашни средства

Мнениеот radowen » 30 Ное 2011, 11:30

Темата ме заинтригува, сетих се за едно сиропче за кашлица - "Ен ти тус", което ползвахме и на което пишеше, че е аюрведичен продукт. Порових се в нета и ето какво открих:
КАК ДА СЕ СПРАВИМ САМИ С ХРЕМАТА И КАШЛИЦАТА
За тази цел Аюрведа е разработила множество лечебни средства – прости и евтини, но изключително ефективни. Те се приготвят сравнително лесно в домашни условия, напълно безвредни са, така че всеки може лесно да се увери сам в истинността на казаното. Най-доброто лечебно средство против хремата е джинджифилът – пресен и сух. Пресният, за съжаление, се появява епизодично на нашия пазар, тъй като все още са малко хората, които го познават и търсят. Купувайте именно корени, а не смлян на прах джинджифил, който в този вид бързо губи голяма част от лечебните си качества.
Джинджифилът може да се ползва и самостоятелно, но по-ефективно е въздействието му, когато той е съчетан с други билки и подправки. Едно от тези съчетания е т. нар. Йоги-чай. В състава на този чай по принцип влизат пет съставки (чието съотношение може да се мени): джинджифил, кардамон, черен пипер, канела и карамфилчета. В оригиналната рецепта на Йоги Бхаджан джинджифил се слага само при настинка и грип:
Йоги-Чай
© 1969 Yogi Bhajan
и още интересни неща ето тук:
http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/ ... t/all/vc/1
radowen
 
Мнения: 186
Регистриран на: 08 Ное 2011, 18:24

Re: Аюрведа с домашни средства

Мнениеот сиско » 30 Ное 2011, 14:39

АПТЕЧКА В ДЖОБА

1. Полезно е да държите 2-3 диви кестена в джоба си и да ги въртите в ръка - така се подобрява кръвоснабдяването на мозъка и се засилва паметта.
2. В шишенце носете сол и 30 минути след всяко хранене поставяйте по една щипка върху езика. Солта повишава отделянето на пепсин, който обновява кръвните клетки и подобрява храносмилането.
3. Стритите семена от копър идеално заместват валидола при бодежи в сърцето, помагат при запек и стрес - достатъчно е да поставите една щипка от тях върху езика.
Такава природна аптечка може да ви бъде от голяма полза и да ви спести много неприятности.
сиско
 
Мнения: 341
Регистриран на: 18 Окт 2011, 16:03

Re: Аюрведа с домашни средства

Мнениеот valiart » 25 Дек 2012, 23:54

Темата е много интересна! Ще се радвам на повече мнения:) И аз ще се разровя сега:)
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Аюрведа с домашни средства

Мнениеот freejoy » 12 Яну 2014, 23:30

Една интересна и полезна статия - Според науката за живота Аюрведа има 4 епохи в развитието на нашето човечество: Сатя юга-400г. (като продължителност на човешкия живот) и при това най-възвишения живот, Трета юга около -300г., Двапара юга- около 200г. и Кали юга- около 100г. Мъдреците били разтревожени от широкото разпространение на болестите и изпълнени със своето състрадание се събрали, за да дискутират как да успеят да преодолеят болестите. Сред тях бил също и Кан каяна от селището Балх.
freejoy
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Окт 2013, 20:16

Re: Аюрведа с домашни средства

Мнениеот pravilno » 03 Фев 2017, 15:30

Признавам си, че нищо не знам за аюрведата, но ми стана много любопитна, когато гледах интервю на известна главна редакторка на списание, която научава, че е болна от множествена склероза и открива аюрведата , която буквално й спасява живота и я поддържа в добра кондиция. Ще ми се и на мен да науча някой полезен съвет.
pravilno
 
Мнения: 508
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:46


Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта