Какви са признаците за дислексия?

Специфични грижи, лечение, обществени нагласи, държавна политика, взаимопомощ

Какви са признаците за дислексия?

Мнениеот flip » 12 Дек 2018, 12:22

Моя много близка приятелка има съмнения, че детенцето й е с дислексия. Питам от нейно име, ако имате опит, или познания по въпроса.
Детето е на 7 години, но среща проблеми с четенето, а не би трябвало. Не става дума за сричане, а за неправилно произнасяне на думата и разместване на букви или срички.
Едва ли само с това може да се определи дали детето страда от дислексия, но поне да има насоки и да реши какво да прави оттук нататък.
flip
 
Мнения: 203
Регистриран на: 25 Окт 2018, 11:36

Re: Какви са признаците за дислексия?

Мнениеот *Пролет* » 12 Дек 2018, 12:44

Нека не бърза с изводите и страховете. Само проблеми с четенето не са достатъчно основание да се постави диагноза "Дислексия". Завършила съм психология и имам базисни познания за заболяването, но не съм работила с деца с дислексия.

Ето някои от основните признаци:

1. Детето говори незряло и нечленоразделно, прави неочаквани граматически грешки, разменя местата на букви и цифри при четене, затруднява се при координацията в посоките.

2. Може детето да може да чете много добре, но да му е изключително трудно да пише и да изговаря думите буква по буква. То изписва символите несъразмерно, не ги довършва, разменя местата им в думите или избира грешна буква. Изпитва трудност при простите действия (събиране, изваждане, умножение, делене).

3. Чете бавно и колебливо, поставя грешно ударението или пропуска букви, запомня малко от онова, което е прочело, разпознава отделните звукове, но произнася различна цяла дума, чете само в сегашно време, въпреки че в текста се използва минало.

4. Трудно преписва от дъската и се затруднява в свързването на конкретни имена с лица.
Аватар
*Пролет*
 
Мнения: 103
Регистриран на: 08 Ное 2018, 12:47

Re: Какви са признаците за дислексия?

Мнениеот Таня Иво » 12 Дек 2018, 12:47

Най-добре ще е да посети психолог детето.
А за да не се чувства непълноценно и да има комплекси заради четенето, е важно родителите да му показват че го обичат, че то е страхотно и да му дават увереност.
Таня Иво
 
Мнения: 105
Регистриран на: 20 Ное 2018, 09:41

Re: Какви са признаците за дислексия?

Мнениеот blaze » 12 Дек 2018, 12:50

И аз съм се интересувала от темата.
Помня че се препоръчваше да му се пускат програми на компютъра, които да му четат електронни книги. Така то се учи на правилно произношение и съответно вижда графичното изображение на думите.
blaze
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Ное 2018, 10:28

Re: Какви са признаците за дислексия?

Мнениеот flip » 12 Дек 2018, 12:58

А дали е лечимо? Или само се подтиска до степен, за да може детето да се справя що годе добре самО?
flip
 
Мнения: 203
Регистриран на: 25 Окт 2018, 11:36

Re: Какви са признаците за дислексия?

Мнениеот *Пролет* » 12 Дек 2018, 13:00

Това е неврологично заболяване. С повече търпение и постоянство е възможно да се излекува. Просто наистина се иска доста време и усилия.
Аватар
*Пролет*
 
Мнения: 103
Регистриран на: 08 Ное 2018, 12:47

Re: Какви са признаците за дислексия?

Мнениеот Matilda » 14 Дек 2018, 11:19

Аз като родител, бих завела детето на психолог, за да не се вкарвам във филми, без да е сигурно какво му е на детето.
Matilda
 
Мнения: 115
Регистриран на: 10 Дек 2018, 12:14


Назад към Деца със специални потребности

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта