Как да си поискам парите, дадени назаем?

Как да си поискам парите, дадени назаем?

Мнениеот Lucy » 26 Мар 2019, 10:46

Преди 2 месеца някъде дадох пари назаем на една колежка, като тогава тя каза, че ще ми ги върне за около седмица. Да, ама седмицата мина, както и доста повече, но нищо не се случва. Преди около месец каза, че не е забравила, но до там. Много ми е неудобно, не мога да погледна в очите човек и да му кажа нещо такова. Реших да изчакам още мъничко.
За съжаление, миналата година се случи нещо подобно, което пак отне месеци. Явно съм си мислела, че е било инцидентно, ама не. Сумите не са големи, но все пак...
Някакви идеи как деликатно да намекна, че няма да е зле да си получа парите обратно? Не разчитам само на тези пари, но се чувствам измамена и тъпа, определено :roll: Въпросът е принципен.
Lucy
 
Мнения: 66
Регистриран на: 20 Дек 2018, 12:31

Re: Как да си поискам парите, дадени назаем?

Мнениеот velvet_81 » 26 Мар 2019, 10:59

Майка ми не може да си върне едни пари от година и нещо. Този месец й дадат една сума, другия - не, третия - по-малко от първата. Уж приятели... :???:
Неслучайно има една приказка за приятелството и сиренето, което е с пари. Освен да кажеш, че всъщност имаш належаща нужда (той кой ли няма в тези времена) от съответната сума или поне от по-голямата част от нея, не знам как иначе ще си ги върнеш.
Аз също съм голяма патка и давам, но наистина на много близки хора.
На майка ми й се наложи да си ги поиска на няколко пъти, имаше здравословни проблеми, които за щастие се разрешиха благополучно - но в интерес на истината хората масово са много нагли. Въпросната й приятелка има две коли, които незнайно защо стопанисва и държи да си ги има, а все още размотава майка ми.
Аз съм й казала да не ми се оплаква вече - или да й постави въпроса ребром, или да си прежали парите. :sad: Няма оправия с хора, които така те завличат.
velvet_81
 
Мнения: 194
Регистриран на: 24 Окт 2018, 08:45

Re: Как да си поискам парите, дадени назаем?

Мнениеот Кери » 26 Мар 2019, 11:20

Страшно неприятна ситуация. Единственият начин е да си ги поискаш директно. Лошото в цялата ситуация е, че едва ли не, ти трябва да се чувстваш виновна, че си искаш СВОИТЕ пари. Миналата година и аз попаднах в подобна ситуация. Само че аз давах нееднократно. Парите не ми се връщаха, но аз пак давах. Беше ми приятелка, а нали приятел в нужда се познава. Или, като обикаляхме магазините, тя си харесваше нещо и започваше да се тюхка, че няма пари да си го купи. Аз й го купувах и парите се трупаха "по сметката и по заема". Така и никога не ми ги върна, и аз никога не си ги поисках, дори когато имах нужда от тях. Чувството, че си използван обаче, е много по-гадно. Така че, не позволявай да изпадаш в моята ситуация и си поискай парите в прав текст. И да ти е обеца на ухото занапред! :wink:
Кери
 
Мнения: 81
Регистриран на: 10 Дек 2018, 13:12

Re: Как да си поискам парите, дадени назаем?

Мнениеот Ая123 » 26 Мар 2019, 11:28

Аз съм много директна и не бих имала никакви проблеми да си ги поискам. По-важното е как ще го формулираш. Хуморът винаги ме е спасявал. Ако обърнеш нещата на шега, няма да е толкова тягостна ситуация нито за теб, нито за нея.
Ая123
 
Мнения: 111
Регистриран на: 17 Дек 2018, 11:52

Re: Как да си поискам парите, дадени назаем?

Мнениеот Ася_Н » 26 Мар 2019, 11:44

Ако колежката ти няма скрупули за това, че е злоупотребила с добрината и търпението ти, не зная защо ти трябва да се притесняваш от това как тя ще се почувства, ако си поискаш заема. Можеш съвсем непринудено да я попиташ: "Какво става с онези пари, които ти дадох назаем? Ще е проблем ли да ми ги върнеш (тези дни), че вече доста време мина?"
Ася_Н
 
Мнения: 23
Регистриран на: 08 Яну 2019, 14:33

Re: Как да си поискам парите, дадени назаем?

Мнениеот Bloody Mary » 26 Мар 2019, 11:48

Абе, не знам защо така се получава, че като искаш пари назаем не е срамно и неудобно, а като искаш да ти ги върнат се получава някак неудобно да напомняш? Уф, и аз съм така, неудобно ми е. За колко суми съм пила по една студена вода :sad:
Можеш един ден, когато знаеш, че има пари, просто да й кажеш, че си си забравила чантата, а спешно трябва нещо да купуваш и си се сетила за нея и дълга й. То пак звучи тъпо, но идеята е да е нещо спонтанно, наужким! :smile:
Аватар
Bloody Mary
 
Мнения: 91
Регистриран на: 15 Ное 2018, 11:38

Re: Как да си поискам парите, дадени назаем?

Мнениеот Ванила » 26 Мар 2019, 12:05

Не че парите са без значение, но повече боли от излъганото доверие и безпринципното отношение. Доста пъти съм била в подобна ситуация и знам, че не е лесно да си поискаш обратно сумата (каквато и да е тя). Често се случва и другата страна да намери повод и начин да ти се разсърди и да се отдалечи съвсем от теб.
Ванила
 
Мнения: 96
Регистриран на: 25 Ное 2018, 12:35

Re: Как да си поискам парите, дадени назаем?

Мнениеот Adhoc » 26 Мар 2019, 17:11

Да даваш пари в заем е лудост, когато нямаш защита с документи и гаранция.
Adhoc
 
Мнения: 67
Регистриран на: 26 Фев 2018, 14:07

Re: Как да си поискам парите, дадени назаем?

Мнениеот Dalia » 26 Мар 2019, 17:35

Уф това ми е много болна тема, хич не мога да отказвам, особено когато става въпрос за здравето на някой. Давам и посел чакай си, ако си нямаш работа и уж си ги дал на близък човек, за да му помогнеш. Хич и не знам какво трябва да кажа, за да си върна дадените пари на заем. Мисля си, че както аз съм коректна, така и другите хора, ама това не винаги е така.
Dalia
 
Мнения: 557
Регистриран на: 12 Фев 2013, 17:10

Re: Как да си поискам парите, дадени назаем?

Мнениеот Viki Borisova » 05 Апр 2019, 15:53

Ако е минало доста време и виждаш, че нямат намерение да ти ги върнат, направо отивай и си ги искай.
Viki Borisova
 
Мнения: 94
Регистриран на: 22 Мар 2019, 11:22

Следваща

Назад към Приказки по женски

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта