Появи ми се топче на китката от горната страна - опасно ли е?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Появи ми се топче на китката от горната страна - опасно ли е?

Мнениеот Алиса_В » 12 Апр 2019, 10:05

Напоследък спортувам доста по-интензивно от нормалното. Не знам това ли е причината, но преди това нямах такова образувание на китката отгоре. Отначало беше просто досадно, но вече и боли. Особено при претоварване и натиск. Притеснявам се да не би да е нещо опасно. Да не говорим, че ми ограничава много тренировките. Сега не мога да правя упражнения, при които съм на китки - планк, лицеви опори и подобни.
На някой от вас случвало ли се е? Как се справихте и какво всъщност представлява? :roll:
Алиса_В
 
Мнения: 125
Регистриран на: 29 Окт 2018, 14:49

Re: Появи ми се топче на китката от горната страна - опасно ли е?

Мнениеот Стефи Колева » 12 Апр 2019, 10:34

На мен преди време покрай едни сериозни ремонтни дейности вкъщи ми се появи някаква подутина като гладко кръгло топче точно над китката, която ме болеше. Известно време си стоеше, докато един ден не видях, че го няма. Буквално от днес за утре. По-късно разбрах, че понякога само се пука. Обаче пак се появи и започна да расте, на същото място. Не беше нито твърдо, нито меко, не си променяше мястото при натиск. Ходих на ортопед и предложи да го махнем оперативно. Стана много бързо, почти безболезнено. Но ме посъветва да пазя китката с ластичен бинт при натоварвания.
Стефи Колева
 
Мнения: 66
Регистриран на: 08 Яну 2019, 13:32

Re: Появи ми се топче на китката от горната страна - опасно ли е?

Мнениеот Glow » 12 Апр 2019, 10:45

Майка ми имаше такова по едно време. Но нейната работа беше тежка физически. Казаха й, че е ганглион. Това е киста, пълна с желеподобна течност. По принцип не боли. Ако обаче притисне някой нерв, може и да се усеща дискомфорт. При всдяко положение е добре да се отиде на лекар.
При майка ми не се наложи оперативно премахване, разнесе се сама с времето. Въпросът е че винаги може да рецидивира и да се появи отново, уви. Досадно нещо.
Glow
 
Мнения: 93
Регистриран на: 20 Дек 2018, 11:09

Re: Появи ми се топче на китката от горната страна - опасно ли е?

Мнениеот *Пролет* » 12 Апр 2019, 10:55

Може да е мъртва кост. Аз имах такава на китката на ръката, растеше, болеше, накрая се скри. Така и не успях да отида на лекар.
Аватар
*Пролет*
 
Мнения: 103
Регистриран на: 08 Ное 2018, 12:47

Re: Появи ми се топче на китката от горната страна - опасно ли е?

Мнениеот IvanovA_Stef » 12 Апр 2019, 10:58

Аз имах такова образувание на дясната ръка, също на китката. Ту растеше, ту спадаше. Ходих на лекар и той ми каза че са ми халтави ставите, тоест слаби. Събира се течност и става като балонче, което се пука от само себе си и спада, и така до следващия път. Може да си живееш с него, а можеш и да го махнеш. Аз не смея да го махна, но и не меболи, де. При мен проблема ми се получи при работа с компютър, като мишката не беше в удобна позиция за ръката. :wink:
IvanovA_Stef
 
Мнения: 158
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:00

Re: Появи ми се топче на китката от горната страна - опасно ли е?

Мнениеот Вики{} » 12 Апр 2019, 11:08

Явно се среща доста често. Моя братовчедка също има на китката от горната страна. Доколкото знам я наричат кост, но си е хрущял, хрущялна тъкан, пълна с течност. Понякога се прибират, понякога се пукат, оперират се, но дават и рецидив често. Неприятно е, но не е страшно. На братовчедка ми беше станало колкото орех, когато го удари без да иска и се спука. Било болезнено, но изчезна. Но се появи след година пак. Сега е голямо колкото юмрук, но си ходи с него и не иска да го маха. :eek:
При всички положения трябва да се посъветваш с добър хирург или ортопед. Но не мисля, че имаш повод за притеснение.
Аватар
Вики{}
 
Мнения: 65
Регистриран на: 13 Дек 2018, 11:04

Re: Появи ми се топче на китката от горната страна - опасно ли е?

Мнениеот viviann » 12 Апр 2019, 11:13

И аз имам подобно на това което описваш, на дясната ръка. Появи се преди 4-5 месеца. Ходих на лекар, защото много започна да ме боли, особено когато натоварвам ръката. Води се киста на сухожилието (доброкачествено). Можех да избирам между медикаментозно лечение или премахване чрез операция.
Тъй като от лекарствата нямаше особен ефект и продължаваше да боли, се консултирах с втори лекар, вече ортопед. На операция не се решавах, така че ми остана да пробвам друг курс на лечение с хапчета. Болката намаля, но не изчезна напълно, тогава ортопеда ми изписа бизиотерапия (лазер терапия и ултразвук). Когато приключих и с това, вече мога да кажа, че има подобрение, болката почти я няма, а самата подутина понамаля. Пропуснах да кажа, че ортопедът ми препоръча да нося накитник, когато върша по-тежка работа, за да щадя китката.
viviann
 
Мнения: 161
Регистриран на: 24 Окт 2018, 15:16

Re: Появи ми се топче на китката от горната страна - опасно ли е?

Мнениеот Ая123 » 16 Апр 2019, 11:24

И майка ми имаше такова. Явно хората, които работят по-тежък физически труд, често страдат от това. Ходи на хирург и повече не се е появявало. наболяваше я, когато се преумори.
Ая123
 
Мнения: 111
Регистриран на: 17 Дек 2018, 11:52

Re: Появи ми се топче на китката от горната страна - опасно ли е?

Мнениеот pukyMuky » 02 Май 2021, 18:00

Здравейте това ганглион ли е че ужасно много ме боли почти година
Прикачени файлове
IMG_20210502_163901.jpg
IMG_20210502_163901.jpg (10.94 KiB) Прегледано 1336 пъти
pukyMuky
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Май 2021, 17:56

Re: Появи ми се топче на китката от горната страна - опасно ли е?

Мнениеот Plamen Georgiev » 12 Май 2021, 08:18

Здравейте!

Много вероятно е да е ганглионова киста, но щом ви боли е най-добре да направите преглед при ортопед. Често при хора, който натоварват повече китките, се появяват такива кисти. Лекарят ще прецени дали това е ганглион и трябва ли да се прави нещо.

В тази статия пише малко повече за този тип киста и вариантите за лечение. Ганглионова киста

Поздрави!
Plamen Georgiev
 
Мнения: 180
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 07:51


Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron