Как да се храня преди и след тренировка?

Бягане, упражнения у дома, поддържане на формата, аеробика, плуване, кардио тренировки, други спортове

Как да се храня преди и след тренировка?

Мнениеот Blue eyes » 19 Апр 2019, 13:46

Тренирам 3 пъти седмично, като редувам интензивни тренировки с по-леки. Например, ходя на табата, кик бокс или спининг, а ги редувам с пилатес или йога. Просто така не ми доскучава да правя едно и също. Обаче се обърках от толкова разнопосочни мнение относно храненето преди и след тренировка. Ще се радвам на вашите мнения.
Blue eyes
 
Мнения: 37
Регистриран на: 22 Мар 2019, 13:15

Re: Как да се храня преди и след тренировка?

Мнениеот Ива Тодорова » 19 Апр 2019, 13:52

Зависи какви резултати целиш. По принцип е добре да се храниш след тренировка, защото гликогенът е в много малки количества в края на тренировката.
Ако целта е да се свалят килограми, доза протеин е чудесния вариант. Иначе ако гониш някакви резултати, например повишаване на мускулната маса, задължително бързи въглехидрати от сорта на стафиди, банани и т.н.
Аватар
Ива Тодорова
 
Мнения: 148
Регистриран на: 26 Окт 2018, 10:37

Re: Как да се храня преди и след тренировка?

Мнениеот Алиса_В » 19 Апр 2019, 13:58

Моят инструктор ми е казвал последното хранене да час - час и половина преди тренировка, за да не ми е тежко на стомаха по време на тренировка и да не се чувствам “издута”. Добавки, ако се пият, де, половин час преди тренировката. По време на тренировка се пият течности, а веднага след нея - протеинов шейк, банан, сурови ядки.
Естествено, това е за мен. Не означава, че ще върши работа и при теб. На принципа "проба-грешка" е.
Алиса_В
 
Мнения: 125
Регистриран на: 29 Окт 2018, 14:49

Re: Как да се храня преди и след тренировка?

Мнениеот Надя! » 19 Апр 2019, 14:01

Сестра ми си прави протеинови шейкове. Или бананов шейк с чия. Второто съм го опитвала и е много вкусно. :grin:
Надя!
 
Мнения: 66
Регистриран на: 18 Дек 2018, 11:10

Re: Как да се храня преди и след тренировка?

Мнениеот Петя Георгиева » 19 Апр 2019, 14:08

За сладкото знам поне час преди тренировка. В смисъл, ако искаш да си направиш овесени ядки с мед, които биха ти помогнали да гориш мазнини по време на тренировката.
След тренировка - чисти белтъчини, което означава и буквално че може да хапваш само белтъци.
Аз съм намалила драстично плодовете и акцентирам върху зеленчуците.
За кардио тренировка - най-добре сутрин, на гладно. Но пак не е общовалидно, трябва да видиш на теб как ти понася.
Аватар
Петя Георгиева
 
Мнения: 168
Регистриран на: 31 Окт 2018, 09:45

Re: Как да се храня преди и след тренировка?

Мнениеот Ilona » 19 Апр 2019, 14:18

Аз спазвам горе долу ето това:

Въглехидратите с висок гликемичен индекс не са добра храна за след тренировката и затова, ако сме слаби и в добра форма, можем спокойно да си позволим чиния макарони или пица, след като сме спортували.
Ако обаче сме с наднормено тегло, дори и след интензивна физическа активност, продължила час и половина, чинията с макарони или пицата ще увеличат запасите ни от мазнини. Затова най-доброто решение ще бъде микс от протеини и въглехидрати с нисък гликемичен индекс, предпазващи от рязко повишаване на инсулина.
Ilona
 
Мнения: 89
Регистриран на: 07 Яну 2019, 11:02

Re: Как да се храня преди и след тренировка?

Мнениеот Вив » 19 Апр 2019, 14:22

Петя Георгиева написа:Аз съм намалила драстично плодовете и акцентирам върху зеленчуците.


Стана ми интересно защо пък трябва да се намаляват чак драстично плодовете?

Иначе аз преди тренировка си хапвам или овесени ядки, или пък яйце, зависи...
След тренировка, но да е минало малко време поне - чисто месо, зеленчуци.
Вив
 
Мнения: 54
Регистриран на: 14 Яну 2019, 12:23

Re: Как да се храня преди и след тренировка?

Мнениеот Петя Георгиева » 19 Апр 2019, 14:25

Плодовете съдържат плодова захар/ фруктоза, а аз целя отслабване. Затова съм ги намалила много.
Иначе, ако целта не е сериозно отслабване, може и да не се ограничават.
Аватар
Петя Георгиева
 
Мнения: 168
Регистриран на: 31 Окт 2018, 09:45


Назад към Фитнес и кардио активност

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron