Съществува ли биологичен часовник?

Съществува ли биологичен часовник?

Мнениеот Bella » 18 Яну 2012, 13:49

Вероятно сте чували за твърдението, че човек има закодиран в себе си биологичен часовник. Той ни кара да ставаме сутрин, да усещаме готовност да станем родители, да усещаме уседналост и т.н. Знаете ли, че органите се чистят от токсини в определени часове на деня?
От 5 до 7 часа се чисти дебелото черво, а от 7 до 9 часа – стомаха. В тези часове е вредно да се консумира каквото и да е, защото и една хапка блокира дейността на организма, той започва да смила храната и спира да се самолекува. Обяд в 12 часа. Но след това от 13 до 15 часа се чистят естествено тънките черва. Тогава също не бива да се яде нищо. При хора, не свикнали да ядат малко – не е вредно да правят допълнителни закуски, но в 10 ч. или 11 ч., а след обед – в 15 или 16 часа. След това вечеря в 17 часа за болни хора, за здрави – най-късно в 18 часа, защото след 19 часа започва да се пречиства кръвообращението. А знаем, че щом кръвта е замърсена, човек вече боледува. Оставим ли организма сам да пречиства кръвта, ние естествено сме здрави хора. Но ако ядем след 19 часа, увреждаме директно нервната система, жлъчен мехур, черен дроб, бели дробове, така поддържаме непрестанно болестно състояние.

Това е на кратко за пречистването на организма ни, а как усещаме кога е настъпило времето за лягане? Знаете при всеки човек това е идивидуално, едни се наспиват за около 5-6 часа, на други са им нужни поне 9.
Вижте нещо любопитно, което открих:

В 2 през нощта — остротата на зрението пр човека се снижава най-много , което е полезна информация за автомобилистите.
Най-много деца се раждат между 0-4 сутринта.Това именно е времето на раждане и смърт, тъй като в предутренните часове (около 4) по-често се случват инфаркти и инсулти при хора,м които страдат от сърдечно-съдови заболявания.

Между 4-5 сутринта се наблюдава най-ниското артериално налягане.

Между 8-9 сутринта е най-подходящото време за правене на секс тогава се отделят най-голяма секреция на полови хормони.

От 9 до 10 часа сутринта човекът има най-ниска чувствителност към болка.

Между 10-12 сутринта най-добре работи полукълбото на главния мозък, което отговаря за творческите и абстрактните образи.
Между 12-13 ч. - е най-подходящото време за фитнес и тренировки, тъй като нашите мускули отдават най-активно енергия.
Между 12:30 - 13:30 е времето за обяд - тъй като най-много жлъчен сок се образува най-много.
Между 15 - 16 часа най-добре работят пръстите на ръцете, което не е маловажно за тези, чиято дейност е свързана с дребна моторика и тактилни усещания. За това тези часове се наричат, часът на майстора ;)
Косата и ноктите най-бързо расте между 16:30 и 17:30.
Между 16:30 - 18 ч.— белите дробове дишат най-активно, това е най-подходящото време за бягане и джогинг.
Вкусовите усещания, слухът, обонянието, се обострят между 17 и 19 часа. Това е и най-подходящото време за вечеря.
Времето за аператива е между 18-20ч., тогава черният дроб най-ефективно разгражда алкохола.
Часът на красотата е между 18 и 20 часа, тогава кожата е най-проницаема на козметични процедури.
Самотата се понася най-тежко между 20 и 22 часа.
А имунната система защитава най-ефективно нашия организъм от различни инфекции между 21:30 до 22:30.

Какво ви диктува вашият биологичен часовник в този момент? Бихте ли му се доверили?
Аватар
Bella
 
Мнения: 233
Регистриран на: 20 Сеп 2011, 15:17

Re: Съществува ли биологичен часовник?

Мнениеот Memento » 20 Яну 2012, 20:01

В днешното забързано ежедневие, подложени на непрестанен стрес сме в постоянна надпревара с времето от което частите на биологичният часовник малко по-малко се захабяват. Според мен биологичният часовник се наглася спрямо начина ни на живот и показва много по-различен час от това което е показвал преди 200-300 години например.
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Съществува ли биологичен часовник?

Мнениеот ovagimyan » 21 Яну 2012, 10:50

Сигурно, има истина в това, но дали нашите биологични часовници не променят ритъма си спрямо времето мястото и начина ни на живот. Интересно би ми било да видя изследване за биологичния часовник на определен човек днес, как се променя, какво се случва с организма на някой, тук и сега, а не общо за целия свят, за всички хора... Индивидуално тук и сега в моето време, в моя град...
ovagimyan
 
Мнения: 164
Регистриран на: 05 Апр 2011, 19:40

Re: Съществува ли биологичен часовник?

Мнениеот teddy » 27 Мар 2012, 12:01

Сигурно всеки от нас е чувал израза "Биологичния часовник тиктака." И според мен обаче, той си е строго индивидуален за всеки човешки организъм и тиктака по различен начин за всеки един от нас. Едни остаряват по-бързо, други по-бавно и всичко това зависи от начина ни на живот.
Първата асоциация, която изниква в главата ми, когато чуя тази фраза, е създаването на семейство и появата на наследник. Не знам защо... Може би, защото съм я чувала все в този контекст.
teddy
 
Мнения: 177
Регистриран на: 06 Мар 2012, 13:14

Re: Съществува ли биологичен часовник?

Мнениеот tweety » 10 Авг 2012, 15:10

teddy написа:Сигурно всеки от нас е чувал израза "Биологичния часовник тиктака." И според мен обаче, той си е строго индивидуален за всеки човешки организъм и тиктака по различен начин за всеки един от нас. Едни остаряват по-бързо, други по-бавно и всичко това зависи от начина ни на живот.
Първата асоциация, която изниква в главата ми, когато чуя тази фраза, е създаването на семейство и появата на наследник. Не знам защо... Може би, защото съм я чувала все в този контекст.

И аз правя същата ситуация - дом, деца, семейство. Определено има нещо такова като биологичен часовник, но какво и как определя стареенето и готовността да приемеш предизвикателствата на живота не мога да кажа. Преди да предприеме някаква стъпка човек се пита вътрешно, дали е готов за това решение или постъпка и именно там се намесва биологичния часовник. Когато часовникът му тиктака и му казва - Да можеш да я предприемеш, смятам, че няма нищо, което би могло да те спре.
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Съществува ли биологичен часовник?

Мнениеот Siss » 13 Юни 2013, 16:24

Съществува и то с цел да се чувстваме по - добре. Това обаче ще стане, когато започнем да се вслушваме в него. Не случайно някои часове са по - подходящи за различни дейности, от други...Толкова ли е сложно да се съобразим с тези закономерности ?
Siss
 
Мнения: 279
Регистриран на: 11 Дек 2012, 13:11

Re: Съществува ли биологичен часовник?

Мнениеот rossitta » 14 Юни 2013, 12:54

Между 8-9 сутринта е най-подходящото време за правене на секс тогава се отделят най-голяма секреция на полови хормони.
С всичко написано съм съгласна...само не и с това. Разбира се голям процент от мъжете ще прегърнат идеята...
rossitta
 
Мнения: 190
Регистриран на: 06 Дек 2012, 14:00

Re: Съществува ли биологичен часовник?

Мнениеот sixty » 26 Юли 2013, 20:51

това последното не бива да стига до ушите на много мъже, че става лошо :lol:
sixty
 
Мнения: 18
Регистриран на: 06 Юли 2013, 13:03

Re: Съществува ли биологичен часовник?

Мнениеот vessy » 29 Юли 2013, 09:17

това последното не бива да стига до ушите на много мъже, че става лошо :lol:
Охх, да те и без това се събуждат пренавити. Как не разбират, че жените не са готови за креватна гимнастика, преди да мине сутрешното освежаване!?
vessy
 
Мнения: 76
Регистриран на: 25 Юли 2013, 10:36

Re: Съществува ли биологичен часовник?

Мнениеот rora » 09 Авг 2013, 15:01

Разбира се, че съществува! Различните периоди на различните възрасти не са случайни! Учене, забавление, кариера, отговорности, деца и пр.
rora
 
Мнения: 133
Регистриран на: 28 Яну 2013, 09:49

Следваща

Назад към Приказки по женски

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта