Има ли средна класа в България?

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

Има ли средна класа в България?

Мнениеот Memento » 17 Фев 2012, 15:39

Както повечето от вас може би знаят средната класа е гръбнака на всяко развито икономически общество. Тя е нещото което различава развитият западен свят от третият свят и икономически бедните страни. Ако няма средна класа се получава пропаст малък процент много богати и голям процент бедни, социалното недоволство и нетърпимост са високи, назряват условия за бунтове и революции. При комунизма всички бяха уж една класа, в началото на 90-те години някои забогатяха изключително с помощта на червени куфарчета, далаваре, измами и приватизация докато други тънеха в мизерия и нищета.
Днес по различно ли е, можем ли вече да говорим за един относително висок процент граждани които имат стандарт на средна класа за българската действителност или все още пропастта между бедни и богати е голяма?
Аватар
Memento
 
Мнения: 700
Регистриран на: 11 Яну 2012, 11:13

Re: Има ли средна класа в България?

Мнениеот borisov87 » 04 Яну 2013, 14:21

Според мен в момента средната класа се топи, и става някаква граница богато бедни ;D
borisov87
 
Мнения: 77
Регистриран на: 03 Яну 2013, 15:19

Re: Има ли средна класа в България?

Мнениеот rora » 28 Яну 2013, 11:45

Средната класа в България – мит или реалност?
Аз смятам, че средната класа в България все още е мит...Наскоро попаднах на една любопитна статия, в която подробно беше разгледана тази тема…Според изследвания, проведени в Румъния през 2008г. около 20 на сто от жителите на страната са спадали към средната класа. След световната икономическа криза тяхното число е намаляло двойно.
Не можах да не се запитам що е то средна класа и как се развива тя в България след падането на комунизма? Вписва ли се в тона на икономическото ни развитие и как държавата я „обгрижва?” Най – просто казано…хората от средната класа могат да бъдат описани твърде бедни, за да ги наречем заможни, но и достатъчно богати, за да бъдат смятани за бедняци. Първите 10 години след смяната на комунистическия строй през 1989 г. този слой на обществото, смятан за гръбнака на демокрацията в западните страни, в България фактически е липсвал.
Според специалисти, до началото на Втората световна война средната класа на Балканите като цяло е била в зародишно състояние. След идването на комунистическия режим тя съвсем изчезнала.Изследванията сочат още, че средната класа в Хърватия и Сърбия е около 10 на сто от населението. В България средната класа (ако можем да приемем, че днес такава съществува) е посочена от 4 до 8 на сто от работещите в страната. За сравнение – в Германия към средната класа се отнасят повече от две трети от жителите. Това са тези жители, чиито доходи са от 70 до 150 на сто от средностатистическите. :roll: Какви са проблемите на Балканите?
Професорът по славистика в университета в Йена Габриела Шуберт отбелязва част от причините. Тя смята, че от една страна, съществува стремежа на жителите на градовете да имат съвременна техника и модерни дрехи, като на Запад. От друга страна, те все още носят традиционните патриархални символи и ценности. Свидетелство за това е например разпространеността на образа на жената в поп културата и агресивният жанр турбо - фолк в музиката.
Освен тези особености ...за ниския дял на средната класа в Югоизточна Европа е причина и т.нар.„изтичане на мозъци”. Фактът, че младите, творчески и образовани хора напускат Балканите, вреди не само на икономиките, но и не допринася за подобряване на социалната ситуация на тези страни, смятат още специалисти.

А според вас какви са причините средната класа, която трябва да намерим между олигарсите и бедняците у нас да е все още мит? Или може би смятате, че тя е вече реалност в България?
rora
 
Мнения: 133
Регистриран на: 28 Яну 2013, 09:49

Re: Има ли средна класа в България?

Мнениеот silver933 » 24 Ное 2014, 17:11

Не го усещам да има средна класа, сякаш. В България или няма пари, или парите са само за една определена общност. Може би има някаква средна класа, но тя е в главно в София. :?
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Има ли средна класа в България?

Мнениеот Krum » 04 Фев 2015, 15:59

Много малко са тези, има много богати и много бедни.
Аватар
Krum
 
Мнения: 1386
Регистриран на: 21 Ное 2014, 14:30

Re: Има ли средна класа в България?

Мнениеот Anka » 04 Фев 2015, 16:58

Аз пък си мисля, че има, макар че средната класа в България се прием апо-скоро за богаташи, хроата мислят, че нормалната средна класа са богатите, а представете си отгоре що за богати има!
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Re: Има ли средна класа в България?

Мнениеот Slavena » 04 Фев 2015, 17:54

Anka написа:Аз пък си мисля, че има, макар че средната класа в България се прием апо-скоро за богаташи, хроата мислят, че нормалната средна класа са богатите, а представете си отгоре що за богати има!

И аз мисля така, тези на които аз казвам богати спокойно влизат в графата на средната класа. Не ми се мисли по-нагоре какво е положението.. :roll:
Slavena
 
Мнения: 957
Регистриран на: 10 Дек 2014, 16:45

Re: Има ли средна класа в България?

Мнениеот Локумът » 05 Фев 2015, 10:07

Не знам, мисля че аз съм средна класа, средна хубост ;) какво значи обаче средна класа, да можеш да си гледаш децата и да ходиш на почивка 2 пъти в годината... е да, средна класа съм! Макар че такива като мен и за големи богаташи ни имат.. :shock:
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Има ли средна класа в България?

Мнениеот Pipilota » 05 Фев 2015, 10:36

О, да можеш ли да си позволиш да отидеш 2 пъти на почивка значи си някакъв мега богаташ, макар че точно това се нарича средна класа, да не се лишаваш от нищо и все пак да цениш парите, но и аз на такива им викам богаташи. :lol:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Има ли средна класа в България?

Мнениеот Mon_ton » 22 Апр 2015, 11:08

Не мисля, че има средна класа, тези, които показват някаква такава "класа" по-скоро клонят към нормално финансово състояние.
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Следваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта