Лекарства - онлайн косултация с магистър-фармацевт

Тук можете да зададете въпроси към магистър фармацевт.Ще получите съвет и професионален отговор от специалист.

Re: Лекарства - онлайн косултация с магистър-фармацевт

Мнениеот Иван.Петров » 24 Яну 2019, 01:36

Здравейте!
Студен по медицина съм и срещам трудности с усвояването на материала(забравям го до сесията и го уча много трудно през другото време).След като поуча един час после чета без да помня.Изпадам в така нареченото състояние "мозъчна мъгла''-мозъкът ми отказва да функционира.Имам чувството,че работи против мен.Искам да мога да уча поне по 6 часа ефективно и да запомням по-лесно,както другите мои колеги.
Колеги от по-горните курсове ме съветват да пия 2 пъти ноотропил 1200мг по време на учебната година,А по време на сесията 3 пъти по 1200мг.Казват,че благодарение на това лекарство учели много по-ефективно и били изпълнени с енергия и се чувствали много по-добре откакто го приемали(описват го като лекарството чудо).Бих искал да попитам каква максимална доза мога да приемам от това лекарство без да ми навреди?В продължение на какъв период от време мога да го приемам?Може ли да ми навреди?С какво бих могъл да го комбинирам за максимален ефект?
Благодаря предварително!
Иван.Петров

Мнениеот Farmacevt » 24 Яну 2019, 10:12

Здравейте,Ноотропил е лекарство по рецепта,тъй че не ви съветвам да го приемате без лекарска консултация.По принцип при недостиг на кислород в мозъка заради което е затруднено помненето,се приема 4 таблетки дневно за една-две седмици и после дозата се намаля до 2 таблетки за още две седмици.Но има достатъчно лекарства без рецепта,които стимулират паметта и бихте могли да ползувате тях-Ментат,Цитизин,Фитин,Цефатонин.
Farmacevt

Мнениеот ivantcho » 07 Фев 2019, 17:20

Здравейте,

В началото на 2016 след лечение на хеликобактер пилори гастроентеролог ми изписа "Нолпаза 20мг", по една таблетка на ден.
Специално зададох въпрос "Колко време трябва да го пия?".
Отговорът беше буквално: "Доживот.".
Чувствах се много добре до края на 2018, когато по друга причина посетих двама ендокринолози и един уролог.
При прегледите и тримата зададоха стандартния въпрос :"Пиете ли редовно лекарства за нещо?".
И двамата ендокринолози (независимо един от друг!) се впечатлиха от това, че повече от 2 години пия Нолпаза. И двамата казаха, че повече от 6 месеца не бива да се пие!
Урологът (след ендокринолозите) беше учуден от тяхното мнение и потвърди мнението на гастроентеролога, че Нолпаза може да се пие "доживот".
След спирането симптомите (киселини, тежест и т.н.) се възстановиха.

Каква е препоръката Ви? Мога ли да продължа с Нолпаза или не?

Благодаря!
ivantcho

Мнениеот Farmacevt » 08 Фев 2019, 11:34

Здравейте,лекарите при които сте били,имат компетентността да преценят трябва ли да продължите с приема на Нолпаза.Това е част от работата им.От нашата компетентност е да ви предупредим,ако производителят на лекарството изрично споменава максимален срок за приемането му.В литературата не е упоменато,че инхибитор на протонната помпа(какъвто е Нолпаза)може да се приема само седмица,месец или година.Дори са изследвани пациенти.които го приемат повече от година-за странични ефекти.Затова смятам,че можете да го пиете колкото дълго е необходимо,но при симптоми на неразположение задължително споменете на лекаря,че вземате това лекарство.
Farmacevt

Мнениеот Иван.Петров » 16 Фев 2019, 13:14

Здравейте!
Какво представлява Цитиколин и за какво се използва?
Може ли да се комбинира с холин
Иван.Петров

Мнениеот Farmacevt » 17 Фев 2019, 14:31

Цитиколинът е вещество от групата на психостимулантите.Прилага се за лечение на мозъчни травми ,мозъчен инсулт или неврологични нарушения.Подобрява дейността на мозъчната кора.Смятам,че може да се комбинира с Холин,тъй като той участва в процесите свързани с паметта и координацията на движенията.
Farmacevt

Мнениеот Иван.Петров » 17 Фев 2019, 15:16

Здравейте!
А може ли Цитиколинът да се приема заедно с Пирацетам?
Имам предвид тази добавка
https://apteka.framar.bg/30069464/%D1%8 ... C%D0%B3-30

Тази добавка Колко време се приема?
И след колко време се усеща ефектът и?
Ако се приема заедно с холин и пирацетам в каква доза трябва да е?
Благодаря предварително!
Иван.Петров

Предишна

Назад към Фармация - консултация с магистър фармацевт