София: новини, събития, управление

Вие коментирате новините и събитията от страната и чужбина!Имате въпроси за това или онова? Светът е по-различен, когато има поне още една гледна точка.

Re: София: новини, събития, управление

Мнениеот FramarLekari » 11 Сеп 2012, 11:39

ИЗЛОЖБА „ВЪЗМОЖНАТА ИСТОРИЯ” В СГХГ

Българското изкуство през колекцията на Софийска градска художествена галерия

Изложбата е посветена на 60 годишнината от съществуването на Софийска градска художествена галерия като самостоятелна институция


12 септември 2012 – 3 март 2013

откриване 12 септември, сряда, 18.00 ч.

Под патронажа на г-жа Йорданка Фандъкова, кмет на София

Проектът е съфинансиран по Столична програма „Култура” през 2012 г.


CGHG.jpg
CGHG.jpg (13.54 KiB) Прегледано 249 пъти

Този проект се опитва да представи визуално и теоретично българското изкуство от края на 19-ти век до днес. Визуално – чрез артефактите, които музеят притежава. Теоретично – чрез текстовете, които анализират художествените процеси. Конструкцията на това изследване е зададена предварително – шест периода, всеки с пет подтеми. Поканени са известни български изкуствоведи – Ирина Генова, Татяна Димитрова, Чавдар Попов, Борис Данаилов, Диана Попова и Мария Василева, които изследват българското изкуство въз основа на колекцията на галерията и предлагат своя анализ. Отделните части образуват общата история, разгледана от съвременна гледна точка. Всеки период и неговите подтеми отразяват най-важните аспекти на времето. Стремежът е четливо и ясно да се подчертаят основните направления и тенденции като по този начин и изложбата, и каталогът към нея съдържат сериозен образователен елемент.

За първи път на публиката се поднасят някои проблеми, които досега или въобще не са били анонсирани, или са показвани извън контекста на времето и цялостната логика на процесите. Такива са както някои теми от началото на 20-ти век като например интересът към Ориента или салонния портрет, така и развитието на изкуството през първата половина на 50-те години. Опитът е историята на изкуството да се огледа от всички страни, да се преодолеят някои шаблонни разбирания или идеологически обусловени тълкувания и да се даде максимално обективен съвременен прочит.

Изследването е базирано върху колекцията на музея, която е достатъчно голяма и задълбочена, за да даде възможност за подобен широк поглед към историята. Тя е събирана повече от 80 години. Започнала своето развитие като картинна сбирка, днес тя наброява над 8000 произведения – живопис, скулптура, графика, съвременно изкуство и фотография. В своето изграждане тя е обвързана с цялостното развитие на новото българско изкуство, което от Освобождението на страната от османско владичество (1878) до началото на XXI век, изминава динамичен път, изпълнен с разнообразни и интензивни процеси на създаване, институционализиране и утвърждаване. Това е път на промени и преоценки с различни художествени и политически тежнения – стремежът за приобщаване към европейската художествена култура и изграждане на традиции, за да придобие изкуството историчност и по този начин социална и обществена значимост.

„Възможната история“ предлага прочит на българската история на изкуството през колекцията на галерията, тъй като тя съдържа различни и уникални, неизвестни и емблематични произведения и имена, които имат стойност за развитието на българското изкуство. Този нов проект и публикация за художествената колекция на Софийска градска художествена галерия не е само за да попълни и без това многочислените художествени изследвания и издания, показващи красотата, богатството и значимостта на нейните творби. Настоящата изложба и издание предлагат едновременно както хронология, така и стилови и тематични сравнения, в които се пресичат нерядко възгледите на различни художници, дружества, художествени течения. По този начин в изложбата и изданието се разглеждат различни направления в историята на българското изкуство в периода между 1878 и 2012 година, които влизат в досег и се сменят през десетилетията, отстъпвайки път едно на друго.

На 11 септември /вторник/, от 11.30 часа, в СГХГ, по повод изложбата „Възможната история” в Софийска градска художествена галерия и 60- годишнината от съществуването на Софийска градска художествена галерия
като самостоятелна институция, ще се проведе пресконференция за изложбата и честванията на юбилея. В нея ще вземат участие Аделина Филева, директор на СГХГ, Мария Василева - главен уредник на СГХГ и кураторите на изложбата- изкуствоведите доц. Ирина Генова, Татяна Димитрова, Диана Попова, проф. Чавдар Попов и Борис Данаилов.

Ще бъде представен и каталога на изложбата „Възможната история” – луксозно издание с текстове и илюстрации, на български и английски език.

Галерия „Васка Емануилова“ – филиал на Софийска градска художествена галерия, също е подготвила нова постоянна експозиция „ВАСКА ЕМАНУИЛОВА: ИСТОРИЯТА“. Творчеството на Васка Емануилова е разгледано и представено хронологично, както през работите й, така и през фотографии, документи и разказите на известни изкуствоведи и художници.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1919
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: София: новини, събития, управление

Мнениеот FramarLekari » 11 Сеп 2012, 11:42

Фотоизложба “Гостите на София” (15-30 септември, градина Кристал)


Забелязали ли сте, че София е пълна с чужденци? Това прави силно впечатление особено през летните месеци, когато българите са по морето, а чуждата реч из столицата сякаш преобладава. Питали ли сте се кои са тези хора, какви са техните истории, защо са в София, какво мислят за нас, кое им харесва?

Фотоизложбата “Гостите на София” си поставя за цел да отговори на тези въпроси, както и да ни накара да погледнем на София през очите на нейните гости. Снимките ще ни провокират да се замислим дали не подценяваме онова, което ни дава столицата и дали не трябва да имаме повече вяра на критичния поглед на чужденците, които идват тук и оценяват всеки детайл.

Изложбата ще бъде представена от 15 до 30 септември в Галерията на открито в градина “Кристал” и ще е част от Европейската седмица на мобилността 2012. Инициативата се организира от Сдружение „Фрий София Тур” (http://www.freesofiatour.com) с любезната подкрепа на Столична Община, Асоциация за развитие на София и Olympus България. Откриването на изложбата е на 15 септември /неделя/, от 18.00 ч.

Вече повече от две години Сдружение „Фрий София Тур” организира безплатните пешеходни обиколки на английски език Free Sofia Tour. Над 20 000 човека от 110 държави от 6 континента са разгледали столицата чрез тях. По време на всяка една обиколка доброволците се запознават с гости от цял свят и заедно с тях преоткриват София. Те виждат всичко, които ние в забързаното си ежедневие сме забравили или пренебрегнали - клек шоповете, некролозите, подлезната култура на града, зелените и цветни паркове, богатството на минерални извори... Най-ярко се откроява смесицата между множество архитектурни стилове, която се дължи на хилядолетната история на София.

“В София има толкова много история и разнообразие - смесица е от паметници, които ти взимат дъха - Банята, Университета, огромният Александър Невски. В същото време има толкова много скрити съкровища, че трябва да промотирате града си още повече!” - споделя един от посетителите на града.

Посетете изложбата, запознайте се с историите и впечатленията на гостите на столицата и преоткрийте София заедно с тях!

Изложбата е част от програмата, посветена на Деня на София – 17 септември и се реализира в подкрепа на кандидатурата на София за европейска столица на културата.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1919
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: София: новини, събития, управление

Мнениеот FramarLekari » 11 Сеп 2012, 11:42

На 16 септември /неделя/, от 20.30 ч., в летен театър „Глобус” /Лятна сцена „Арт спейс” в парка на НДК/ ще бъде представен документалния филм на журналиста Екатерина Генова „Булевардът”. Събитието е част от програмата за Деня на София – 17 септември.

Всеки голям град в света има своите емблематични булеварди. Ако не си минал оттам, все едно не си бил там. В България няма друга улица, която да е възпята в толкова популярна балада –„Цар Освободител”, или „Булевардът с лиричния ритъм” и преди и сега си остава един от символите на София.

Режисьор на филма е Росен Елезов, оператор – Цветан Недков.
Продуцент – „Великан 3” в партньорство с БНТ.

Филмът е съфинансиран по Столична програма „Култура” на Столична община през 2012 г.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1919
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: София: новини, събития, управление

Мнениеот FramarLekari » 11 Сеп 2012, 11:44

МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ ЗА УЛИЧЕН И КУКЛЕН ТЕАТЪР „ПАНАИР НА КУКЛИТЕ”

16 – 22.09.2012


PLAKAT PANAIR NA KUKLITE 2012.jpg
PLAKAT PANAIR NA KUKLITE 2012.jpg (63.89 KiB) Прегледано 431 пъти

Столичен Куклен Театър ще открие новия сезон със 7-то издание на Международния фестивал за уличен и куклен театър "ПАНИР НА КУКЛИТЕ", което ще се проведе от 16 до 22 септември 2012 г.
Във форума ще вземат участие едни от най-изявените куклени трупи от Италия, Гърция, Франция, Германия, Испания, Чехия, Словения, Великобритания, Хърватска, България и др.
На сцените на Столичен Куклен Театър, Младежки театър "Николай Бинев", Театър Българска армия, театър София, както и в парковете на София, почитателите на кукленото изкуство и уличното шоу ще могат да видят повече от 20 представления.
Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община и програмата за Деня на София и се провежда в подкрепа на кандидатурата на София за европейска столица на културата през 2019 г.

ПРОГРАМА

16.09.2012
10.30 – Столичен Куклен Театър, БЪЛГАРИЯ - “Къде отиваш, конче?” – Режисьор: Емилия Цанкова; представление за деца над 3 г. В салона на СКТ.
12.00 - Циркоативо , ИСПАНИЯ – “Въздух” – Режисьор – Роландо Сан Мартин; Улично шоу. За всички възрасти., Парк „Заимов”.
16.00 – ПасПарТу, ГЕРМАНИЯ “Петльови истории” - Режисьор: Мартин Гласмашер; Улично шоу. За всички възрасти. При подлеза на метростанция Софийски Университет.
17.00 – Театър Нечесарио, ИТАЛИЯ - “Клоуни на свобода” - Режисьор: Адорни, Бианчини, Мори; Улично шоу. За всички възрасти. На сцената ART SPACE на НДК.
17.00 – Алфа Театър, ЧЕХИЯ - “Тримата мускетари”; Режисьор: Томаш Дворжак; За деца над 8 г. и възрастни до 99 г. В салона на театър „София”.
17.00 - Циркоативо , ИСПАНИЯ – “Въздух” – Режисьор – Роландо Сан Мартин; Улично шоу. Южен парк.
19.30 – Откриване на фестивала – Държавен Куклен Театър Варна - БЪЛГАРИЯ – “Някои особености на … кукления театър”; Режисьор: Вера Сткойкова; Семейно представление и за възрастни. В салона на Младежки театър „Николай Бинев”.


17.09.2012
14.00 – Куклен Театър Любляна – СЛОВЕНИЯ - “Бременските музиканти” - Режисьор: Матиа Солце; Семейно представление. В салона на театър „София”.
11.00 - Циркоативо , ИСПАНИЯ – “Въздух” – Режисьор – Роландо Сан Мартин; Улично шоу. За всички възрасти. Площад св. „Неделя”.
17.00 - Циркоативо , ИСПАНИЯ – “Въздух” – Режисьор – Роландо Сан Мартин; Улично шоу. За всички възрасти. Парко „ Заимов”.
17.00 - ПасПарТу, ГЕРМАНИЯ - “Петльови истории” - Режисьор: Мартин Гласмашер; Улично шоу. За всички възрасти. Южен парк.
20.00 – Баш Стрийт Театър, ВЕЛИКОБРИТАНИЯ - “Силен човек”- Улично шоу. За всички възрасти. Пред пилоните на НДК.


18.09.2012
11.00 – Държавен Куклен Театър, Пловдив - БЪЛГАРИЯ - “По ръба на небето”; Режисьор: Веселка Кунчева; Представление за деца над 7 г. и семейно. В салона на театър „София”.
18.00 - Театър Нечесарио, ИТАЛИЯ - “Клоуни на свобода” - Режисьор: Адорни, Бианчини, Мори; Улично шоу. За всички възрасти. Градинка пред „Кристал”.
18.00 - ПепБоу, ИСПАНИЯ - „Rebufaplanetes” – Идея и постановка ПепБоу. В салона на театър „Българска армия”.
19.30 - Куклен Театър Любляна – СЛОВЕНИЯ – “Лайла”-; Режисьор: Мартина Маурич Лазар; Представление за възрастни. В салона на СКТ, ул. „Гурко” 14.
20.00 - Баш Стрийт Театър, ВЕЛИКОБРИТАНИЯ - “Силен човек”- Улично шоу. За всички възрасти. Пред пилоните на НДК.

19.09.2012
10.30 – Държавен Куклен Театър Бургас - БЪЛГАРИЯ – “Тумба Лумба”; Режисьор: Христина Арсенова; Семейно представление. В салона на СКТ , ул. „Гурко”14.
17.00 – Лекция на проф. Хенрик Юрковски . В салона на учебен куклен театър НАТФИЗ.
19.30 – Столичен Куклен Театър, БЪЛГАРИЯ – „Свят/о” Премиера. Режисьор: Дуда Пайва; Представление за възрастни. В салона на СКТ, ул. „Гурко” 14.

20.09.2012
10.30 – Куклен Театър Загреб - ХЪРВАТСКА - “Училище за супер герои”; Режисьор Иван Кристиан Маджич. В салона на СКТ, ул. „Гурко” 14.
14.00 – Общо събрание на АКТ – УНИМА, България
17.00 – Държавен Куклен Театър Видин - БЪЛГАРИЯ- "Автобиография"; Режисьор: Катя Петрова; Представление за възрастни. В салона на СКТ, ул. „Гурко” 14.
19.00 – НАТФИЗ /Национална Академия за Театрално и Филмово Изкуство/ “Кръстьо Сарафов”, София - БЪЛГАРИЯ – Гала-концерт по случай 50 години висше образование за куклен театър. В салона на учебен драматичен театър НАТФИЗ.

21.09.2012
10.30 – Театър Атом, БЪЛГАРИЯ - "На ръба"; Режисьор: Стефания Георгиева; Представление за зрители 12 г. и възрастни. В салона на СКТ, ул. „Гурко” 14.
17.30 – Театър Ателие 313, БЪЛГАРИЯ - "Деволюция"; Режисьор: Петър Пашов - младши; Представление за възрастни. В салона на т-р Ателие 313.
19.30 – Куклен Театър Мерлин, ГЪРЦИЯ - "Клоунски къщи"; Режисьор: Димитрис Стамо; Представление за зрители 12 г. и възрастни. В салона на СКТ, ул. „Гурко” 14.

22.09.2012
10.30 и 12.00 – Държавен Куклен Театър Стара Загора – БЪЛГАРИЯ - "Пепеляшка"; Режисьор: Елза Лалева; Представление за деца от 7 до 11 г. В салона на СКТ, ул. „Гурко” 14.
12.30 - Театър Ателие 313, БЪЛГАРИЯ – “Лебедово езеро”; Режисьор: Владислава Джамбазова; Семейно представление. В салона на т-р Ателие 313
11.00 – Жар Театър - БЪЛГАРИЯ – “Анима Алегра”; Улично шоу; За всички възрасти. Пред Народен Театър „Иван Вазов”.
19.00 – Столичен Куклен Театър - БЪЛГАРИЯ - "Приказка за скитника - крал" – по Карел Чапек; Режисьор: Катя Петрова. Представление за зрители над 6 г. В салона на СКТ, ул. „Гурко” 14.
20.30 – Закриване на Фестивала
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1919
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: София: новини, събития, управление

Мнениеот FramarLekari » 11 Сеп 2012, 15:12

17 септември /понеделник/, 17.30 ч., Район „Младост”, сцена в парка пред районната администрация – „Младост” – 3
ПРАЗНИЧЕН КОНЦЕРТ


MLADOST.jpg
MLADOST.jpg (17.43 KiB) Прегледано 429 пъти

С участието на:
Мажоретен състав от 33 ОУ „Санкт Петербург” в Район „Люлин”
Представителен духов оркестър на Сухопътните войски на Република България
Фолклорен ансамбъл „Боговица” към Народно читалище „Средец – 1926”
Народната певица Гуна Иванова и вокално трио от ОКИ Дом на културата „Красно село”
Детски състави и ансамбли към читалищата, намиращи се на територията на Район „Младост”
Със специалното участие на Маргарита Хранова
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1919
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: София: новини, събития, управление

Мнениеот FramarLekari » 11 Сеп 2012, 15:15

На 17 септември /понеделник/, на ул. „Г. С. Раковски” № 98, в 11.00 ч., Театър „БЪЛГАРСКА АРМИЯ” се включва в празничната програма за Деня на София и отваря вратите си за столичани и гостите на града.

TBA.jpg
TBA.jpg (36.77 KiB) Прегледано 428 пъти

Меглена Караламбова, Васил Михайлов, Милен Миланов, Мимоза Базова, Мирослав Косев, Пламена Гетова, Георги Новаков, Радосвета Василева, Стойко Пеев, Илия Добрев, Иван Налбантов, Никола Гълъбов, Веселин Ранков, Стефка Янорова, Радина Кърджилова, Георги Кадурин, Иван Радоев, Антоанета Добрева – Нети, Дони, Александър Дойнов, Ненчо Илчев, Анастасия Ингилизова, Ангел Генов, Веселин Анчев, Георги Къркеланов, Екатерина Стоянова, Елена Райнова, Лидия Инджова, Гергана Данданова, Тигран Торосян и самият Директор – Мирослав Пашов ще бъдат гидове, които ще развеждат посетителите из репетиционните, гримьорните, перукерните, ателиетата, гардеробите и коридорите.
Снимка в директорския кабинет или сред скритите до момента колекции от театрални костюми – защо не! Копия на единствената по рода си колекционерска сбирка от плакати и театрални програми – само поискайте! Станете част от възстановителните репетиции на „Много шум за нищо”! Или оставете детето си сред вълшебните четци на приказки, докато пиете кафе там, където над силната и гореща ароматна наслада любимите ви актьори заучават репликите си.

Научете кой от проектите включени в конкурса Новият облик на „АРМИЯТА” с участието на студенти от УАСГ под ръководството на доц. д-р арх. Бойко Кадинов ще даде следващия интериорен и екстериорен европейски облик на Театър „БЪЛГАРСКА АРМИЯ”.

Посетителите ще имат свободен и безплатен достъп до потайностите на Театър „БЪЛГАРСКА АРМИЯ” през целия ден. Вратите ще бъдат затворени едва след края на комедията „Много шум за нищо”, билети за която ще бъдат предлагани на промоционална цена.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1919
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Волни до гроб - български експериментален филм с Васил Гюров

Мнениеот Fute » 12 Сеп 2012, 21:42

Нямаше как да не подскоча, като видях ето този клип:

Той е част от новият български експериментален филм "Волни до гроб", който скоро ще бъде представен официално.
Накратко за съдържанието:
Група музиканти, начело с предвожданата от Васил Гюров група Ревю и техни приятели потеглят с автобус. Целта е ясна - планината, където ще се снима клип. По пътя са изненадани от нечакани хористи /свободните милиционери/, които взимат дейно участие в създаването на клипа, а екзотичният шофьорът поема нещата в ръце и грабва главната роля.

Стана ми интересно и бих искал да го гледам, звучи шантаво и обещаващо!
Позагледайте се в милиционерите, ще се изненадате от доста познати лица. Примерно, Любен Дилов - син. :lol:
Fute
 
Мнения: 78
Регистриран на: 09 Юли 2012, 19:53

Re: София: новини, събития, управление

Мнениеот FramarLekari » 13 Сеп 2012, 10:31

Изложба „Европа – древна и модерна, възторжена и магична”

/ЕВРОПЕЙСКИ ПРИКАЗКИ И ЛЕГЕНДИ/


МОТО: РЕАЛНИ МЕСТА, ВЪОБРАЖАЕМИ ГЕРОИ, НЕПРЕХОДНИ ЦЕННОСТИ



На 17 септември - денят на София, от 17.00 часа в сградата на бившата Общинска минерална баня, ще бъде открита изложбата „Европа – древна и модерна, възторжена и магична” (Европейски приказки и легенди).
Изложбата се организира в подкрепа на кандидатурата на София за културна столица на Европа 2019г. и е под егидата на Столична община. Посветена е на 150-годишнината от рождението на големия български учен, фолклорист, просветител и държавник – проф.Иван Шишманов, който е от първите радетели за обединена Европа и основател на много културни институции в страната.
В 22 цветни фотографски платна с размери 80х120см, творчески са пресъздадени известни приказки и легенди на европейските народи. Сценарист, режисьор и продуцент на изложбата е Александър Георгиев, а фотограф е Рад Димитров, който през 2008г. получава награда на списание „Нешънъл джеографик” за снимката си „Когато тишината беше оглушителна” със заснежените оръдия на Шипка. Премиерното представяне на изложбата се състоя за Деня на Европа – 09.05.2012г. с подкрепата на Община Стара Загора, а в периода 24.07.2012г. – 04.08.2012г. тя беше експонирана в Центъра на Стария Несебър.
Във фотографиите Обединена Европа е представена като място с непреходна привлекателност, основана на присъщите за народите й ценности – взаимно уважение, толерантност, общо преодоляване на трудностите въпреки изпитанията – в името на вечната вяра в доброто. България, като част от Стария континент, е представена като люлка на европейския дух на взаимопомощ и хранилище на нематериалното културно наследство на европейските народи.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1919
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: София: новини, събития, управление

Мнениеот FramarLekari » 13 Сеп 2012, 15:18

На 14 септември /петък/, от 12.30 ч., в официалната зала на Столична община /ул. „Московска” №33, ет.1/ ще бъде представено премиерно изданието СЕРДИКА Е МОЯТ РИМ / SERDICA IS MY ROME.

На премиерата на книгата ще присъства заместник-кметът по култура д-р Тодор Чобанов, както и доц. д-р Веселина Вачкова – автор на книгата, Димитър Димитров – управител на ТАНГРА ТанНакРа ИК, Атанас Димитров – 3D възстановки, Адриана Момчилова – редактор, Жеко Алексиев – графичен дизайн, Йордан Бончев – управител на печатница “Мултипринт” ООД.

СЕРДИКА Е МОЯТ РИМ/SERDICA IS MY ROME е най-новото издание на ТАНГРА ТанНакРа ИК, съфинансирано от Столична програма “Култура” на Столична община през тази година и подкрепено от Фонд “Научни изследвания” при Министерството на образованието, младежта и науката. Голяма част от снимките са предоставени от Общинско предприятие “Стара София” и Софийски исторически музей.

СЕРДИКА Е МОЯТ РИМ / SERDICA IS MY ROME
Градският облик и ролята на късноантична Сердика (ср. на III – ср. на VI в.)

В книгата се поставят основни проблеми, ключови за разбирането и оценяването на историята на съвременната българска столица. В центъра на изследването стои въпросът за „Константиновото наследство” на Сердика, което и мотивира заглавието. Богатият и разнообразен изворов материал свидетелства, че известната фраза на Константин: „Сердика е моят Рим” не трябва да се приема като един вид „анекдот”, лишен от контекст, най-малкото понеже подобни изявления не са правени никога от никой друг император за никой друг град. По-важната причина да се потърси генезиса на този израз е фактът, че от V до XII в. византийските автори при всеки възможен случай са изтъквали следното: Константин Велики не само е харесвал „своя Рим”, а напълно сериозно е мислел да го направи своя столица. Конкурентите на Сердика в това отношение са били Троя и Никомидия (понякога подменяна със Солун). С други думи, в идейната схема на Късната античност и Средновековието, Сердика е имала определено, много значимо място, което не е зависело от личното пристрастие на императора. На какво се е дължало подобно отношение към Сердика? В книгата се прави опит да се отговори на този въпрос на няколко равнища: в контекста на политическото развитие на града във военно-административната система на Римската империя от времето на император Галиен (253/260-268) до това на император Юстиниан (527-565) и наследниците му; в контекста на специфичната еволюция на града като един от основните пунктове на т. нар. Диагонален път – най-значимият транспортен коридор, свързвал Запада и Изтока през разглежданата епоха; в контекста на раннохристиянската история и началното формиране на Църквата като институция в условията на антихристиянските гонения, на търпимостта към християнството и на неговия триумф; в контекста на личните биографии някои римски владетели, сред които св. август Константин и майка му св. августа Елена са най-ярките, но не и единствените фигури, съдбоносно свързани със Сердика; в контекста на съхранените локални софийски артефакти, топоними, легенди, песни и предания. При така очертаните параметри на изследването като „звездни мигове” и „златни десетилетия” на Сердика се открояват:
- издаването на Едикта на толерантността (през април 311 г. от император Галерий);
- обявяването на Мира на августите (на 1 март 317 г.);
- резидирането в града на императорите Галерий (293-311) и Константин Велики (почти постоянно от юни 316 до февруари 330 г.), във връзка с което се обръща внимание на факта, че според Теодосиевия и Юстиниановия кодекс от края на III до средата на IV в. от Сердика са издадени най-малко 25 закона;
- абдикацията на император Ветранио – “невиждана” церемония, извършена при Сердика на 25. 12. 350 г.
- опитът на Атила да сключи мир с император Теодосий II в Сердика и последвалата роля на града във византийско-хунските отношения;
- през 480 г. при император Флавий Зенон е сключен първият известен договор с българите. Чрез него те официално са признати за защитници на балканските земи на Византийската империя срущу готите. В центъра на византийската столица е издигната статуя на българин – едно от големите зрелища на града. Преди този период, след като първо заемат долната земя (Охридско), българите се установяват трайно на Балканите.
- разцветът на Сердика при император Юстиниан I и утвърждаването й като резиденция на Юстиниановия племенник цезар Герман и съпругата му – готската принцеса Матасунта;
От гледна точка на Сердикийската църковна история, от една страна акцентът пада върху двете най-значими събития – издаването на Едикта на Толерантността (311 г.) – единствен по рода си документ, сложил край на антихристиянските гонения в Рим, и Сердикийския събор (342/343), който е бил замислен и проведен като Вселенски, макар по-късно (след VII в.) да е бил запомнен като „поместен събор на западната църква”, а част от каноните му да са били приписани на Никейския събор още в началото на V в. От друга страна се разглежда ролята на първите епископи на Сердика – от легендарния св. ап. Климент (станал известен като св. Климент Римски), през „фамозния”, по думите на съвременниците му епископ Протоген (прелат от най-близкия кръг на Константин Велики и домакин на Сердикийския събор), до Домнио-Теофил-Богомил (легендарен възпитател на Юстиниан Велики и реален лидер в протестите на балканските християни срещу еретичните възгледи на император Анастасий). Паралелно се обръща внимание на интензивното християнско строителство в града и околностите му, даващо основание на някои съвременни археолози да търсят формирането на „Софийската Света гора” още в епохата на Константин Велики и наследниците му.

Основната цел на книгата е да популяризира историята на Сердика сред възможно най-широк кръг читатели. Ето защо библиографията е сведена до най-важните извори и най-значимите изследвания по темата, а текстът е придружен с богат илюстративен материал. Търсеният ефект при подбора на акцентите и илюстрациите е Сердикийските културни и политическите феномени да се представят не като изолирани и „уникални”, а като органична част от културно-политическата история на Римската империя през разглежданата епоха, без която част самата история на Империята и на Църквата не може да бъде разбрана напълно адекватно. Доколкото Сердикийската история като цяло и в частност – нейните културни и политически кулминации – са крайно неизвестни на широката публика както у нас, така и в чужбина, двуезичното издание (на български и на английски език) би допринесло за едновременно запълване на двете празнини в познанието за миналото на София – едно минало, чието духовно и материално наследство заслужава да бъде познавано.

Изданието е луксозно, богато илюстрирано, включително и с 3D възстановки, с паралелен текст на български и английски език, твърда подвързия, формат 21,5 х 27,5 см, 216 с., индивидуално пакетиране.

Книгата СЕРДИКА Е МОЯТ РИМ се издава в подкрепа на кандидатурата на София за европейска столица на културата през 2019 г.

ТАНГРА ТанНакРа ОБЩОБЪЛГАРСКА ФОНДАЦИЯ и ЦЕНТЪР ЗА ИЗСЛЕДВАНИЯ НА БЪЛГАРИТЕ имат за цел да издирват, публикуват и разпространяват научни знания, хипотези, митове и легенди, свързани с историята на българската народност. Книгите от поредица „Българска вечност“ търсят отговор на въпросите за произхода и богатото културно наследство на Българите в областта на философското осмисляне на света, държавното управление, социалното устройство, военното изкуство, писмеността, езиковата култура, строителството, астрономията и религията, за тяхното влияние и принос в световната култура. Нашият стремеж е да дадем човешко и историческо самочувствие на децата на българския род, разпръснати като пясък по света от превратностите на историята. Българите могат да имат много по-значимо присъствие в съвременния интегриращ се свят.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1919
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: София: новини, събития, управление

Мнениеот FramarLekari » 13 Сеп 2012, 15:19

Кметът на София Йорданка Фандъкова ще присъства на откриването на учебната година в ливанското училище


Утре 14 септември в 10.00 ч. кметът на София Йорданка Фандъкова ще присъства на откриването на новата учебна година за ливанското училище„Джубран Халил Джубран” . Празникът за учениците е под мотото „София наш дом” и ще се състои при монумента „Камбаните” в район Младост.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1919
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

ПредишнаСледваща

Назад към Актуални теми, новини, идеи и въпроси

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта