За какво са симптом повишени стойности на ензими АЛАТ и АСАТ

За какво са симптом повишени стойности на ензими АЛАТ и АСАТ

Мнениеот vilekula » 11 Яну 2013, 13:45

Имам следния въпрос.Майка ми ,прекара наскоро хепатит А .След проведено лечение ,беше изписана със стойности на АЛАТ - 100.На първия преглед след това ,стойностите се бяха пховишили на 500,но и казаха ,че след това ще почнат постепенно да спадат.Но ,при следващите изследвания стойностите отново се бяха повишили до 1059.Приеха я отново на лечение.След третия ден при изследването стойностите на АЛАТ бяха спаднали до 800,междувременно ехографско изследване показа ,че черния дроб не е увеличен,жлъчката също,а и майка ми се чувства добре.няма оплаквания ,като гадене слабост,отпадналост и др.подобни.Но днес при поредното изследване стойностите на АЛАТ ,бяха спаднали ,но с малко до 600.Въпреки това решиха да я изпишат,като и предписаха системи за вкъщи за още три дена .На какво може да се дължи бавното спадане на стойностите на АЛАТ.Искам да спомена ,че майка ми от седем години е с диагноза карцинам на млечната жлеза ,и е оперирана,лявата гърда и е махната.Може ли тези високи стойности да са свързани и с другото и заболяване.
vilekula
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Яну 2013, 13:29

Re: За какво са симптом повишени стойности на ензими АЛАТ и

Мнениеот Atanas Kutlev » 21 Фев 2013, 15:47

Увеличението на АЛАТ и АСАТ зависи от вида на заболяването, а по степента на увеличението се съди за появата на дадена болест.
Увеличена активност:
Ако увеличението е над 10 пъти и повече над горната референтна граница, вероятно се касае за остър хепатит и чернодробна некроза (хепатоцитолиза), "Кръш синдром" (предимно от мускулен произход), тежка тъканна хипоксия (кислороден глад на тъканно ниво).
Увеличение между 5 и 10 пъти над горната референтна граница говори за остър миокарден инфаркт (след 12-тия час, до 7-8 ден), хирургически и други мускулни травми, заболявания на скелетни мускули, холестаза (камъни в жлъчката) и хроничен хепатит. Увеличение до 5 пъти над горната референтна граница се наблюдава при: новородени, чернодробни заболявания (с хепатоцитолиза), панкреатити (възпаление на панкреаса), хемолиза (разрушаване на червените кръвни клетки).
Atanas Kutlev
 
Мнения: 21
Регистриран на: 18 Фев 2013, 15:39


Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с изследвания и лабораторни резултати

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron