Тумори на храносмилателен тракт - онлайн консултация

Re: Тумори на храносмилателен тракт - онлайн консултация

Мнениеот benita0492 » 22 Ное 2018, 12:42

Здравейте и от мен. Преди три години и половина мъжът ми започна лечение на тумор на левият бъбрек с вече метастази в белия и черния дроб. Ще бъда кратка с моята история. Лечението започна във Франкфурт при доста известен професор в тази област. Тумора в бъбрека се капсулира,метастаза в белия дроб също се стабилизира,но тези в черния дроб още има активации. Химиотерапията е доста щадяща. Тя влиза артериално през артерията на кракът и директно се влива в черния дроб. До преди 1 година всичко вървеше добре, но от година насам мъжът ми почна да усеща тежест в корема,започна да се храни по малко и то не, защото няма апетит ,а понеже от малко храна се издуваше. Оказа се ,че малкото здрава част от черния дроб е започнала да се регенерира и общо черния дроб здрава и болна част е станал огромен (двоен) . Стомахът вече стои притиснат и вече от малко количество храна,даже от чаша вода мъжът ми се чувства издут. В следствие от това почна да губи енергия, даже спря с тренировките си по фитнес,които той правеше 2години по време на лечението и професора не му забрани. Професора даде своето обяснение с това ,че с времето всичко ще се нормализира, но аз все още не мога да си обясня някои неща. И понеже не говоря добре немски се записах в този форум. Това от части е цялата картина на нашата история. Та въпросът ми е: До каква степен още ще се регенерира черния дроб и какво се случва с нездравата част, нужна ли е операция ако живот и здраве всяко се стабилизира? Незнам може би въпросът ми е глупав или не правилно зададен, но вече незнам кой да ми даде отговор. В същото време мъжът ми не иска да занимава професора с " глупави" въпроси. Зная ,че само лекуващия лекар може да му даде отговор на въпросите,но както казва мъжът ми ,той отделя само по 3 минути на пациент. Благодаря ви предварително.
benita0492
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Ное 2018, 10:42

Re: Тумори на храносмилателен тракт - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 22 Ное 2018, 14:28

benita0492 написа:Здравейте и от мен. Преди три години и половина мъжът ми започна лечение на тумор на левият бъбрек с вече метастази в белия и черния дроб. Ще бъда кратка с моята история. Лечението започна във Франкфурт при доста известен професор в тази област. Тумора в бъбрека се капсулира,метастаза в белия дроб също се стабилизира,но тези в черния дроб още има активации. Химиотерапията е доста щадяща. Тя влиза артериално през артерията на кракът и директно се влива в черния дроб. До преди 1 година всичко вървеше добре, но от година насам мъжът ми почна да усеща тежест в корема,започна да се храни по малко и то не, защото няма апетит ,а понеже от малко храна се издуваше. Оказа се ,че малкото здрава част от черния дроб е започнала да се регенерира и общо черния дроб здрава и болна част е станал огромен (двоен) . Стомахът вече стои притиснат и вече от малко количество храна,даже от чаша вода мъжът ми се чувства издут. В следствие от това почна да губи енергия, даже спря с тренировките си по фитнес,които той правеше 2години по време на лечението и професора не му забрани. Професора даде своето обяснение с това ,че с времето всичко ще се нормализира, но аз все още не мога да си обясня някои неща. И понеже не говоря добре немски се записах в този форум. Това от части е цялата картина на нашата история. Та въпросът ми е: До каква степен още ще се регенерира черния дроб и какво се случва с нездравата част, нужна ли е операция ако живот и здраве всяко се стабилизира? Незнам може би въпросът ми е глупав или не правилно зададен, но вече незнам кой да ми даде отговор. В същото време мъжът ми не иска да занимава професора с " глупави" въпроси. Зная ,че само лекуващия лекар може да му даде отговор на въпросите,но както казва мъжът ми ,той отделя само по 3 минути на пациент. Благодаря ви предварително.

Здравейте! Наистина формулировката на въпроса е меко казано странна. Как да разбирам "малкото здрава част от черния дроб е започнала да се регенерира и общо черния дроб здрава и болна част е станал огромен (двоен)". Ако нараства "болната част", то би трябвало да значи, че метастазите растат и това обеснява лошото състояние на съпруга ви. Но това е длъжен да каже лекуващият лекар.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Тумори на храносмилателен тракт - онлайн консултация

Мнениеот benita0492 » 23 Ное 2018, 00:44

Здравейте отново. Всъщност аз не съм се изразила правилно,първо няма здрава част в черния дроб, метастазите по голямата част са "приспани",с изключение на две-три малки части, които са в летаргия и се борим да се приспят. Още в началните месеци от терапиите метастазите в черния дроб са стабилни , не се "хранят" и не растат. Неизвестно кога от този лоб който стига до диафрагмата е започнал да се регенерира здрава част, която с годините става все по голяма и всъщност стига до лявото подребрие и притиска стомаха. Надявам се този път да съм описала картината по правилно за да не ви объркам. Аз искам да попитам как във времето след успешно лечение се надяваме, черния дроб възвръща ли нормалните си размери. Благодаря ви за отделеното време.
benita0492
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Ное 2018, 10:42

Re: Тумори на храносмилателен тракт - онлайн консултация

Мнениеот Maria12345 » 20 Юни 2019, 18:08

Здравейте, може ли разяснение на написаното на снимката. Тази лезия 2см, метастаза ли е?
Прикачени файлове
IMG-598fbd89963a72973a4e1e276fcaf2f6-V.jpg
IMG-598fbd89963a72973a4e1e276fcaf2f6-V.jpg (215.38 KiB) Прегледано 472 пъти
Maria12345
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Окт 2018, 12:25

Re: Тумори на храносмилателен тракт - онлайн консултация

Мнениеот Dr RumenTulev » 20 Юни 2019, 21:54

Maria12345 написа:Здравейте, може ли разяснение на написаното на снимката. Тази лезия 2см, метастаза ли е?

Здравейте! От написаното не става ясно. Няма как да дам мнение.
Dr RumenTulev
 
Мнения: 14
Регистриран на: 21 Фев 2019, 15:05

Re: Тумори на храносмилателен тракт - онлайн консултация

Мнениеот Стефи.Георгиева » 12 Фев 2020, 22:11

Здравейте, имам роднина, настанена в социална услуга - Дом. Има операция и е с анус претер. Въпросът ми е кой трябва да й сменя торбичката - тя самата или персоналът и кой точно от персонала? Благодаря предварително за отговора!
Стефи.Георгиева
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Фев 2020, 21:28

Re: Тумори на храносмилателен тракт - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 13 Фев 2020, 18:24

Стефи.Георгиева написа:Здравейте, имам роднина, настанена в социална услуга - Дом. Има операция и е с анус претер. Въпросът ми е кой трябва да й сменя торбичката - тя самата или персоналът и кой точно от персонала? Благодаря предварително за отговора!

Здравейте! Аз съм хирург, а не социален работник. Но вместо отговор, ще задам въпрос: Трябва ли някой да му бърше г..а? Ако да, това е човека.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Тумори на храносмилателен тракт - онлайн консултация

Мнениеот Stoqn Ivanov » 30 Дек 2020, 15:37

Здравейте, преди да задам въпроси, да разкажа малко. Преди 15тина дена майка ми постъпва по спешност в гастроентрологична клиника с оплаквания, болки в корема и ниско към таза, като от три четири дни не е ходила до тоалетна , а преди това - месеци (2-3) е имала проблеми, редуване, разстройство, запек...в началото на този период пада от столче и се удря в около опашната област, от тогава не отшумява болката там. В гастроентерологията и правят колоноскопия, преместват я в хирургията и там извършват ендоскопска операция и от там получават "Ендоскопски данни за тумор на ректума, който не успя да се установи, поради раздутите чревни бримки. С помощта на инструмент се захвана средната част на догмата, изтегли се през работния порт и се изведе като битрункуларна сигмустома..." За диагноза пише - умерено диференциран аденокарцином - G2 и я изписват с решение - съчетана Лъчехимиотерапия след стадиране. В момента майка ми е с въпросната торбичка(която естествено не може да обслужва сама) и болките и ниско долу не намаляват даже напротив. Та предвид горе изложеното бих искал да получа съвет, какво да предприемем, много слаба е, трудно се придвижва и не желае да се подложи на лъчехимиотерапията, пък и според мен няма да я издържи. Има ли вариант да се оперира и да се отстрани тумора(ако има такъв), без тази терапия? Как би трябвало да се направи въпросното стадиране ЯМР или какво?
Stoqn Ivanov
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Дек 2020, 08:24

Re: Тумори на храносмилателен тракт - онлайн консултация

Мнениеот Dr Rumen Tulev » 30 Дек 2020, 19:22

Stoqn Ivanov написа:Здравейте, преди да задам въпроси, да разкажа малко. Преди 15тина дена майка ми постъпва по спешност в гастроентрологична клиника с оплаквания, болки в корема и ниско към таза, като от три четири дни не е ходила до тоалетна , а преди това - месеци (2-3) е имала проблеми, редуване, разстройство, запек...в началото на този период пада от столче и се удря в около опашната област, от тогава не отшумява болката там. В гастроентерологията и правят колоноскопия, преместват я в хирургията и там извършват ендоскопска операция и от там получават "Ендоскопски данни за тумор на ректума, който не успя да се установи, поради раздутите чревни бримки. С помощта на инструмент се захвана средната част на догмата, изтегли се през работния порт и се изведе като битрункуларна сигмустома..." За диагноза пише - умерено диференциран аденокарцином - G2 и я изписват с решение - съчетана Лъчехимиотерапия след стадиране. В момента майка ми е с въпросната торбичка(която естествено не може да обслужва сама) и болките и ниско долу не намаляват даже напротив. Та предвид горе изложеното бих искал да получа съвет, какво да предприемем, много слаба е, трудно се придвижва и не желае да се подложи на лъчехимиотерапията, пък и според мен няма да я издържи. Има ли вариант да се оперира и да се отстрани тумора(ако има такъв), без тази терапия? Как би трябвало да се направи въпросното стадиране ЯМР или какво?

Здравейте! Съжалявам от написаното нищо не разбрах.Дали може да се оперира,трябва да питате лекарите, които са я лекували. Лечението се назначава от онкологична комисия, след като се прецени конкретния случай.
Dr Rumen Tulev
 
Мнения: 233
Регистриран на: 04 Юли 2011, 08:47

Re: Тумори на храносмилателен тракт - онлайн консултация

Мнениеот gllory.sergeeva » 20 Мар 2021, 16:32

Здравейте! Не знам дали въпросът ми е за тук, но се извинявам ако не е и все пак моля за отговор!
Лятото на 2020г. си направих профилактични изследвания и уробилиногена в урината ми беше 1.6umol/l - не обърнах внимание, тъй като бях след цикъл, предположих, че има някаква връзка и не го сметнах за проблем. Днес отново пуснах изследване на уробилиноген и той се оказа още по-завишен -

Уробилиноген +33umol/l

Наред с това изследване пуснах ПКК - с повишени лимфоцити -

Лимфоцити % 45 % реф.ст. 20 - 40

Също така и ASAT и ALAT, които са в норма -

ASAT(GOT) 13 U/l реф.ст. < 45
ALAT(GPT) 12 U/l реф.ст. < 45


Имам и кетони в урината ++3.9mmol/l.

Нещото, което най-много ме притесни е уробилиногена в урината. Чета всякакви неща в интернет, които ме плашат още повече... и искам да разбера толкова опасно ли е, колкото си мисля...

ПП. Преди 2-3 години ми откриха малка киста на черния дроб, която не расте и някои лекари дори не я виждат.
Ако има значение - Жена съм на 43г.

Благодаря за отделеното време!
gllory.sergeeva
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Мар 2021, 16:08

Предишна

Назад към Тумори - онлайн консултация с хирург

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта