Сауна - ползи, мнение, препоръки

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Сауна - ползи, мнение, препоръки

Мнениеот tweety » 19 Дек 2011, 16:55

Думата сауна е със финския корен sauna, което означава баня. В тази малка стаичка за отдих, релаксация и усамотяване е с температура на въздуха от 70 до 100°C. В нея има дървена лежанка и нагревател, покрит със специални камъни. Влажността на въздуха се регулира като наливаш вода върху нагорещените камъни и се създава пара.

Какво трябва да знаем за сауната преди да отидем?

sauna 1.jpg
sauna 1.jpg (8.18 KiB) Прегледано 26756 пъти


Едно от знай-важните неща за сауната е хавлията. Това е същото като с фитнеса – понеже минават много хора (освен ако си нямаш лична сауна), голямата хавлия, на която да легнеш, е начин да запазиш потта само за себе си. И да се надяваш, че и другите го правят. Също така ти трябва една по-малка кърпа за подсушаване на лицето например. Въпросът с банския е изцяло по твое усмотрение, като само ако сауната е смесена, банският е задължителен.

Душът преди сауната е важен. Така ще отмиеш замърсяванията по кожата, които пречат на правилното изпотяване. Подсушаването след душа помага за потенето.

На средното и на горното ниво се потиш най-лесно, но ако си за пръв път в сауна можеш да направиш започнеш най-долу, където е най-хладно. Не прекалявай с времето. 10 минути са достатъчно за първо влизане, след което трябва да излезеш и да се охладиш. Второто може да е примерно 15 минути, но всичко зависи от това как се чувстваш. Повече от това време не е добра идея.

Охлаждането включва душ, приемане на течности (но не много) и, ако сауната разполага с басейн, топване в него. Идеята на душа е да се махне всичката пот от тялото, за да можеш да се изпотиш отново.

Добра идея е да си почиваш между отделните влизания. Те трябва да са три на брой, ако искаш да направиш пълна сауна, или две, ако ходиш често. След охлаждането, ако не влезеш веднага, а седнеш или полегнеш за няколко минути, това е допълнителна релаксация.

След последното потене си вземи хладен душ за максимално приятно усещане. Отново не забравяй приема на течности.

Колко често можем да посещаваме сауната?


При добро здраве може да посещавате сауната всеки ден. Но имайте предвид, че сауната ще изсуши кожата ви - може да се наложи употребата на овлажняващ лосион след процедурата.

Колко е позволената продължителност?

Тук нещата са индивидуални, но все пак може да започнете с кратки серии от 3-4 минути. Постепенно увеличавайте продължителноста. Без проблем може да стигате до 60-90 мин.

Каква трябва да бъде влажността в сауната?


sauna 2.jpg
sauna 2.jpg (7.88 KiB) Прегледано 26756 пъти

Влажността на въздуха може да се регулира – сипвайки вода върху камъните в сауната. Никога не стойте в сауната при прекалено сух въздух – това може да увреди дихателната ви система. При по-висока влажност се наблюдава по-обилно потене.

Каква трябва да бъде температурата в сауната ?

Температурата в сауната обикновено е между 70 и 100 градуса по Целзий. Този показател е индивидуален. Започнете с по ниски стойности - 80 градуса, докато намерите оптималната за вас температура.
Не е ли опасно?

Положителни ефекти на сауната

При потенето заедно с потта се отделят и много отпадъчни продукти, отделени при храносмилането, съпротивителните сили на организма се засилват.

Стимулира имунитета – в условията на сауната нашата терморегулация не успява да компенсира напълно околната топлина и телесната температура се покачва до 38 градуса. Такава телесна температура стимулира имунитета и защитните сили на организма. Затова и хората, които посещават сауна по-често много по-лесно преодоляват промените във времето.

При самото изпотяване топлината отваря порите на кожата и всички потни жлези и кожата става нежна и мека. Един съвет ако искате кожата на лицето ви да бъде гладка и нежна като бебешката- нанесете върху нея мед, преди да влезете в сауната.

При вдишване на топлия въздух кръвоносните съдове под лигавиците на дихателните пътища и помага на оздравяването при хреми и кашлици.

САУНАТА Е ЗАБРАНЕНА ЗА:..

- страдащите от сърдечносъдови заболявания и високо кръвно налягане, тежки храносмилателни и дихателни проблеми, както и за хората с лабилна нервна система.

- след употреба на алкохол и лекарства като антикоагуланти, антихистамини, вазоконстриктори, вазодилатори, стимуланти, хипнотици, наркотици и успокоителни. Влизането не трябва и да е непосредствено след хранене.

- Хора със сърдечни заболявания не трябва да ходят на сауна, както и тези с високо или ниско кръвно налягане. Сауната е забранена за деца под 16 години и бременни жени.

- Ако си много изморен, също не е добра идея да се пъхнеш в сауната, защото има голяма вероятност да се замаеш и да ти прилошее.

- Не влизай в сауната директно след тренировка. Първо си почини малко и се охлади. Не забравяй течностите – не трябва да се надуваш с тях, но трябва да приемаш достатъчно.

- Най-важното правило е: Ако в някакъв момент ти стане зле, почувстваш какъвто и да било дискомфорт, гадене, замайване и т.н., излез веднага!

За да бъде сауната пълен релакс, първо имаш нужда от време. Не става дума да влезеш за 5 минути, да се изпотиш и да кажеш, че си бил на сауна. Това е цял ритуал и за да се направи както трябва, са необходими около два часа.
tweety
 
Мнения: 348
Регистриран на: 15 Ное 2011, 10:04

Re: Сауна - основни правила за ползване

Мнениеот Margo » 19 Дек 2011, 17:09

Отдавна се каня да отида на сауна и тази тема ми е много полезна. Сега няма да се чувствам като пълен новак, ще прочета и ще науча нещо.
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: Сауна - основни правила за ползване

Мнениеот Marianne » 19 Дек 2011, 17:14

Margo написа:Отдавна се каня да отида на сауна и тази тема ми е много полезна. Сега няма да се чувствам като пълен новак, ще прочета и ще науча нещо.

О, да и аз така, наистина полезна информация! Имам една позната- редовно ходи на сауна, като идеята и е, че така отслабва. Тя просто се дехидратира и като се качи на кантара, той показва по-малко килограми. После след утоляването на жаждата- килограмите се връщат:) Така че сауната на води до отслабване. ;)
Аватар
Marianne
 
Мнения: 19
Регистриран на: 09 Авг 2011, 23:50

Re: Сауна - основни правила за ползване

Мнениеот spend » 20 Дек 2011, 10:24

Ходила съм на сауна два пъти и искам да споделя, че това е наистина невероятно удоволствие. Когато излезеш от сауната си като нов. Сякаш всичките ти проблеми остават там и излизаш напълно преобразен. Наистина ако сте решили да релаксирате си подарете една гореща сауна и няма сбъркате ;)
Аватар
spend
 
Мнения: 109
Регистриран на: 16 Сеп 2011, 14:10

Re: Сауна - основни правила за ползване

Мнениеот Bella » 20 Дек 2011, 13:15

Притеснява ме горещината, май не мога да стоя много на топло, не че имам здравословни проблеми, а не ми понася много топло. Ще пробвам да видя какво ще стане :lol: , а иначе ми се ще да отида и на турска баня, казвали са ми, че е много отпускащо.
Аватар
Bella
 
Мнения: 233
Регистриран на: 20 Сеп 2011, 15:17

Re: Сауна - основни правила за ползване

Мнениеот valiart » 21 Дек 2011, 21:52

Bella написа:Притеснява ме горещината, май не мога да стоя много на топло, не че имам здравословни проблеми, а не ми понася много топло. Ще пробвам да видя какво ще стане :lol: , а иначе ми се ще да отида и на турска баня, казвали са ми, че е много отпускащо.



Хайде Bella не се чуди, а отивай в някой СПА център! Чакам коментара ти след това;)
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Сауна - основни правила за ползване

Мнениеот bditranslations » 22 Дек 2011, 10:38

Обичам да ходя на сауна през студените снежни дни като днешния. Приятно и много полезно, пречиства тялото, истински релакс, чувствам се като преродена след това ....:)
bditranslations
 
Мнения: 44
Регистриран на: 18 Дек 2011, 15:57
Местоположение: Стара Загора

Re: Сауна - основни правила за ползване

Мнениеот Vampire Kiss » 22 Дек 2011, 22:47

bditranslations написа:Обичам да ходя на сауна през студените снежни дни като днешния. Приятно и много полезно, пречиства тялото, истински релакс, чувствам се като преродена след това ....:)

Кои са ти любимите сауни?
Vampire Kiss
 
Мнения: 89
Регистриран на: 05 Авг 2011, 14:49

Re: Сауна - основни правила за ползване

Мнениеот valiart » 04 Яну 2012, 21:37

Аз си падам по турската баня;)
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Сауна - основни правила за ползване

Мнениеот Даниела Стоянова » 05 Яну 2012, 10:18

valiart написа:Аз си падам по турската баня;)

Къде в България има истинска турска баня?
Даниела Стоянова
 
Мнения: 123
Регистриран на: 05 Авг 2011, 13:42

Следваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта