Рехабилитация и възстановителни процедури

В тази секция всеки потребител може да зададе конкретен въпрос, на който ще получи професионален отговор от нашите специалисти.

Re: Рехабилитация и възстановителни процедури

Мнениеот Румяна.Стоянова » 20 Окт 2018, 11:01

Здравейте ,оперирана съм от дискова херния на l5 s1 преди 18 дена .Прочетох че в този форум давате доста добри съвети за рехабилитация и възстановяване.Тъй като в болницата напътствията бяха доста оскъдни ,моля да ми отговорите на някои въпроси защото се чувствам много депресирана и изплашена от възстановяването ми ,а до другата контрола има цял месец.Операцията ми мина успешно ,крака ми в болницата беше леко изтръпнал но вече не е .В къщи почувствах болки по хода на нерва но и те намаляха .Правя леки упражнения ,и разходки.Но след една по продължителна разходка започнах да усещам болка на мястото на хернията и в илаичната става и куцам.Това много ме притеснява .Преди операцията имах ужасни болки .Търпях ги 4 години но никога не съм куцала.Моля за съвет !Дали е нормално от натоварваме или е нещо мн обдзпокоително?Предварително благодаря!
Румяна.Стоянова

Мнениеот Plamen Georgiev » 30 Окт 2018, 11:26

Здравейте!

Нормално е да имате някакви неврологични симптоми и болка след операцията. На тялото му е нужно време да се възстанови, а за това обикновено е нужно много повече от месец. Аз ви препоръчвам да се свържете с рехабилитационен център и кинезитерпавет, с който да започнете да правите упражнения и възстановителни процедури. Това е изключително важно, защото мускулите около гръбначния стълб и трябва да укрепнат и да се възстанови техния баланс. Това ще ви даде и много повече увереност и ще може сама да работите за възстановяването си, без страх.

В началото се започва с леки упражнения с цел да се премахне дисбаланса и да се засилят мускулите стабилизиращи таза и гръбначния стълб и постепенно се увеличава натоварването. Това с разходките не е проблем, даже е добре, но е възможно да получавате болки при малко по-големи натоварвания. Според мен причината е липсата на стабилност поради слабост на мускулатурата, но това може да го прецени най-точно рехабилитатора, с който работите.

Поздрави и бързо възстановяване!
Plamen Georgiev

Мнениеот ваня75 » 08 Дек 2018, 01:21

Здравейте
Искам да попитам, кога най рано мога да започна физиотерапия и рехабилитация след операция на скъсан менискус и хондропатия
Благодаря предварително за отговора
ваня75

Мнениеот Надя.Райкова » 08 Дек 2018, 16:53

Здравейте! В началото на тази година бях оперирана от луксация на петелата, възстановяването беше спокойно и наред, докато вчера не клекнах и не се получи силна болка. Посетих спешното и лекаря ми каза, че е просто травма и ще мине. Но болката се усилва , най- силна е под капачката на коляното и на мускула отстрани на бедрото. Когато крака е сгънат няма болка, но когато се изпъне е много силна. Моля ви препоръчайте ми какво да правя. С турурна шина съм - цяла с железа за поддържане, но при изправено положение болката е много силна, за предвижване изобщо не може да се говори. Изпращам и снимка от рентгена. Изобщо да обездвижвам или да раздвижвам?
Благодаря!
Прикачени файлове
Capture.JPG
Capture.JPG (50.78 KiB) Прегледано 86 пъти
Надя.Райкова

Мнениеот Надя.Райкова » 09 Дек 2018, 03:05

Както и дали се вижда повреда на минискуса?
Надя.Райкова

Мнениеот Plamen Georgiev » 10 Дек 2018, 13:42

Здравейте, Надя!

Само по това, което сте написала и снимката не може да се каже какъв точно е проблема. Рентгеновата снимка не дава информация за менискус или кръстните връзки, а само за състоянието на костите. В случая се използва, за да се изключи луксация или друг проблем. Вероятно е да има някаква мекотъканна травма, но това трябва да го каже след съответните тестове или изследване. Засега щом имате силни болки следвайте стриктно съветите на лекуващия лекар и носете шината. Когато болките намалеят може да се мисли за възстановителни процедури раздвижване. Ако болките не намаляват, трябва да се потърси какъв точно е проблема. Може да има нараняване на менискус, връзка или сухожилие, но е трудно да се прецени какво е точно. Това може да направи само специалист.

Поздрави!
Plamen Georgiev

Мнениеот Plamen Georgiev » 10 Дек 2018, 13:54

Здравейте
Искам да попитам, кога най рано мога да започна физиотерапия и рехабилитация след операция на скъсан менискус и хондропатия
Благодаря предварително за отговора

Здравейте, Ваня!

С рехабилитацията се започва според състоянието на пациента и когато лекарят прецени. Обикновено при физически активни и здрави пациенти може да се започне с щадящи процедури още първата седмица след операцията, но е добре те да бъдат под ръководството на кинезитерапевт или рехабилитатор. Той може да ви покаже и упражнения, които сама да правите вкъщи.Попитайте на контролния преглед вашия лекар, ако е пропуснал да ви каже.

Повече информация може да прочетете в статията: Възстановяване след скъсване на менискус при спортисти

Поздрави!
Plamen Georgiev

Предишна

Назад към Други здравни специалисти