Галина Тодорова – психолог-консултант

В този раздел на нашия форум можете да задавате въпроси, свързани с психология, психиатрия и сексология, да споделяте мнения и да получите съвет.

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот Galina Todorova » 27 Сеп 2015, 21:26

s.m.v. написа:Здравейте,искам да споделя с вас моя проблем и се надявам да можете да ми помогнете.На 26 години съм,омъжена с две дечица.Преди три месеца се роди втората ни дъщеричка,бяхме много щастливи,каката която е на 4 год беше на седмото небе,че си има сестричка.Минаха седмица- две и всичко се преобърна.Голямата ми дъщеря се разлигави прекалено много,казах си нормално е,ревнува, все обвинявам себе си,че в стремежа си да избегна ревността я поглезихме повечко.След това се почна тръшкане,рев за всичко,независимо дали е получила[*] своето или не е.Стремях се да не и се карам,за да не се чувства пренебрегната.Дойде и моментът,в който искаше да удря,щипе,хапе и рита сестра си.Казах си,че това пак е ревност,защото всичко се случваше,когато аз или таткото отидем при бебето или да го нахраним,или да видим защо плаче.И това премина долу горе,но сега цялата агресия и злоба са въху мен.Чувствам се ужасно всеки ден чувам,че не ме иска,не ме обича,искала да живее другаде,удря ме,дере ме,не ме слуша изобщо.Направя ли забележка чувам само " ще правя каквото искам и ти не можеш да ми кажеш нищо".Със съпруга ми започнаха скандали,защото и двамата сме много изнервени,че не можем да овладеем ситуацията,караме се за всичко,дори вече спим в различни стаи.Просто е неконтролируема,удря ме със злоба.В дадени моменти й се карам или удрям по дупето,но тя се смее и след товс започва да ме скубе,хапе,да ме рита.В градината нямат проблеми с нея,оказва се че тази агресия е само към мен.Много ми е болно,вече почти три месеца продължава всичко това.Моля ви кажете ми как да се справя с проблема?искам си старото дете и стария съпруг,искам тези скандали и викове,всичко да спре.


Здравейте,
Появата на дете в семейството е събитие, свързано с немалко напрежение, и винаги поражда силни преживявания. Най-често те са положителни, но понякога може да възникнат и противоречиви емоции. От гледна точка на първородното дете, проблемът "ново бебе" възниква още при новината за повторна бременност на майката. За възрастните това може да е очаквана и щастлива вест, особено ако второто раждане е било планирано. детето обаче не винаги я възприема като приятна изненада, а по-скоро като сериозно усложнение на собствения си живот. До появата на братче или сестричка първото дете расте и се възпитава като единствено и е пълен господар в семейството. То е център на родителската любов и внимание, няма база за сравнение с други деца и не се чувства застрашено от нечия конкуренция. Раждането на бебето се превръща в сериозно емоционално изпитание за него, тъй като е свързано с отнемане на част от досегашните му "привилегии", а и му се легитимират нови отговорности. От появата на бебето страда и голямото дете, защото новороденото съсредоточава много емоции и поглъща голяма част от грижите на родителите. Поради тези събития у по-голямото дете може да възникне усещане за изоставеност и страх от загубата на тяхната любов. За да се избави от тези чувства, като първа реакция, голямото дете често започва да проявява агресивност и егоизъм. Те са израз на накърненото усещане за собствена ценност, което поражда у него стремеж за възстановяване на статуквото, т.е. за възвръщане на собствената емоционална значимост в семейството. Детето иска да стане отново център на вниманието и любовта, но за това трябва да докаже себе си в борба с "противника". Най-вероятно вашата дъщеря е силно привързана към вас. Може да ви прозвучи парадоксално, но когато сме фрустрирани ние насочваме нашия гняв и агресия към човека, който най-много обичаме. Така е във вашия случай. Постарайте се да промените отношенията със съпруга си, като го поканите отново в спалнята и му засвидетелствате любовта си. Разговаряйте помежду си и вземете единно решение какво да промените в отношението си към нея. Много е важно таткото да обясни на детето колко го обичате, но и ясно и категорично да му постави изискването да ви уважава. Бащата е този, който създава правилата. Измислете си общи игри и дайте възможност на вашата дъщеря да се включи в грижите за по-малката си сестричка. Хвалете я. Кажете и, че без нейната помощ няма да се справите. Ако ви е трудно да се справите сами потърсете професионална помощ. Пожелавам ви успех!
Аватар
Galina Todorova
 
Мнения: 152
Регистриран на: 13 Юли 2012, 09:40

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот s.m.v. » 27 Сеп 2015, 22:24

Много благодаря за отговора ви :)
s.m.v.
 
Мнения: 2
Регистриран на: 24 Сеп 2015, 01:14

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот vili123 » 17 Дек 2015, 15:54

Здравейте! Искам да се консултирам с Вас!
Баща ми е на 61 год. и от известно време започна да изпитва затруднение и обърканост при извършване на доста от ежедневните си задължения и на дейности който преди е правел без проблем.(напр.разбираше от електричество,можеше да готви а сега не може да се справи)Стана по-затворен и почти не общува,няма желание за нищо и почти не взима никаква инициатива.
На скоро както вечерта си спеше. се събуди и започна да търси майка си която е почина преди 20 год. и това продължи няколко часа.(за сега не се е повтаряло).
Във същото време помни неща от миналото си както и от преди няколко дни.Знае какво трябва да прави на следващия ден или кой е идвал ,защо е идвал и т.н.Кагато разговаряме с него си разсъждава съвсем нормално.Шофира и кола без проблем.Направихме скенер и изследванията са:
Нехарактерна за възрастта атрофия на мозъчния паренхим под и над тенториума .Обширна исхимична зона в дясно темпорално около силвиевата бразда.Разширени вентрикули и арахноидални пространства.
Въпросът ми е освен,че е прекарал инсулт ,вузможно ли е проблемът ми да е на психическа основа или депреси! И трябва ли да кара кола?
Благодаря предварително!
vili123
 
Мнения: 6
Регистриран на: 18 Авг 2015, 11:48

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот Galina Todorova » 19 Дек 2015, 21:40

vili123 написа:Здравейте! Искам да се консултирам с Вас!
Баща ми е на 61 год. и от известно време започна да изпитва затруднение и обърканост при извършване на доста от ежедневните си задължения и на дейности който преди е правел без проблем.(напр.разбираше от електричество,можеше да готви а сега не може да се справи)Стана по-затворен и почти не общува,няма желание за нищо и почти не взима никаква инициатива.
На скоро както вечерта си спеше. се събуди и започна да търси майка си която е почина преди 20 год. и това продължи няколко часа.(за сега не се е повтаряло).
Във същото време помни неща от миналото си както и от преди няколко дни.Знае какво трябва да прави на следващия ден или кой е идвал ,защо е идвал и т.н.Кагато разговаряме с него си разсъждава съвсем нормално.Шофира и кола без проблем.Направихме скенер и изследванията са:
Нехарактерна за възрастта атрофия на мозъчния паренхим под и над тенториума .Обширна исхимична зона в дясно темпорално около силвиевата бразда.Разширени вентрикули и арахноидални пространства.
Въпросът ми е освен,че е прекарал инсулт ,вузможно ли е проблемът ми да е на психическа основа или депреси! И трябва ли да кара кола?
Благодаря предварително!


Здравейте,
В процеса на стареене се отбелязват някои общи тенденции в изменение на личността като намалена поривност и спонтанност, предпазливост, ригидност на поведението, понижена самооценка, депресивна нагласа, стесняване на вътрешно пренасочване на интересите и др. Променят се социалният статус и динамичният стереотип, както и цялата ролева мрежа на личността. Налага се възрастният човек да изменя своята "Аз-концепция" поради загуба на предишната автономност и нарастваща зависимост от другите при удовлетворяване на своите ежедневни потребности. За постигане на психично равновесие в старостта от съществено значение са: общото здравословно състояние; финансовата осигуреност, семейните и социалните взаимоотношения, жилищно-битовите условия, чувството за Аз-ефективност и автономност и др.
Споделеното от Вас ме кара да мисля, че проблемът на баща ви се дължат на нарушена мозъчна дисфункция свързана с когнитивно разстройство и по-точно с деменция. Възможно е да има старческа депресия, но е несериозно да дам категоричен отговор само на форумно ниво. Ето някои разлики между старческа депресия и деменция, които се надявам да ви бъдат от полза. Началото при депресията е от седмици до месеци, а при деменцията от месеци до години. Настроението при депресията е потиснато, а при деменцията флуктуиращо (т.е. степента на изразеност се променя). Протичането при депресията е пристъпно, а при деменцията хронично с епизодично влошаване. Себеоценката при депресията е с изразена критичност, а при деменцията липсва критичност. Възможно е двете разстройства да съществуват успоредно. Препоръчвам баща ви да спре да кара кола, поне докато не се установи точната диагноза. Насърчавам ви да направите консултация с психолог за да получите по-ясна представа за диагнозата. Пожелавам ви весели празници!
Аватар
Galina Todorova
 
Мнения: 152
Регистриран на: 13 Юли 2012, 09:40

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот tanita011 » 11 Яну 2016, 17:22

Здравеите,
Възможно ли е да ми се схващат краката, с болка, отзад на 4-5 пръста височина над свивката на коленете и мускулите на бедрата? Изпадам в паника за здравето си... Случва се спонтанно или мойе би като съм под напрежение... Вземах 10-тина години Ривотрил - не всеки ден, но често - половин от 0.25 мг ме успокоява, но прочетох, че е вреден и започнах Ксанакс - половин от 0.5мг сутрин, но...понякога не ме успокоява и повтарям...
Благодаря
tanita011
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Яну 2016, 16:45

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот tanita011 » 11 Яну 2016, 17:24

Здравеите, къде мога да задам въпроса си? Не намирам...
tanita011
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Яну 2016, 16:45

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот Galina Todorova » 13 Яну 2016, 21:24

tanita011 написа:Здравеите, къде мога да задам въпроса си? Не намирам...

tanita011 написа:Здравеите,
Възможно ли е да ми се схващат краката, с болка, отзад на 4-5 пръста височина над свивката на коленете и мускулите на бедрата? Изпадам в паника за здравето си... Случва се спонтанно или мойе би като съм под напрежение... Вземах 10-тина години Ривотрил - не всеки ден, но често - половин от 0.25 мг ме успокоява, но прочетох, че е вреден и започнах Ксанакс - половин от 0.5мг сутрин, но...понякога не ме успокоява и повтарям...
Благодаря

Здравейте,
Възножно е схващанията да се дължат на определена психосоматика, свързана с високата ви тревожност. Обезпокоително звучи приема на ксанакс. Оставам с впечатление, че го пиете без лекарско предписание. Горещо ви препоръчвам да направите консулт с психиатър, който да определи състоянието ви, а след това да се срещнете с психолог за да планирате заедно евентуална психотерапия. Най-добрият вариант за лечение на тревожни разстройства (ако се окаже, че имате такова) е съчетание на медикаментозно лечение с психотерапия. Пожелавам ви успех!
Аватар
Galina Todorova
 
Мнения: 152
Регистриран на: 13 Юли 2012, 09:40

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот kesten70 » 30 Яну 2016, 12:40

Здравейте!Синът ми когато беше на 15 години започна да изпоска предмети и да мята ръцете си така го заведохме на невролог и на еег то мо показа, че има клиптогенна епилепси и от тогава е на лекарства сега е на петинимид,ривотрил и депакин хроно,но е на малки дози.Сега е на 26 години в събота вечерта на 23 яноари се прибра от работа и нещо беше притеснен и ядосан седна да вечеря,но правеше много често неговите пристъпи.Отказа се да вечеря и отидоха с баща си в дрогата стая да си поговорят по мъжки ,но в един момент човам вик и отидох в стаята и какво да видя синът припаднал и полочил гърч пяна от остата гледката беше ожасна.Викнахме бърза помощ ,докато дойдат той вече беше се съвзел .Той не че разбра какво се е слочило,но като ни видя изплашените физиономий и лекарят се оплаши и той.Още от започването мо на тази болест той се очожди от приятели няма никакви ,а сега и това нещо май трябва да мо намеря психолог той се изплаши и първите вечери искаше да спя при него.Опитвам се да мо говоря че не толкова болен ,но той си е вношил че е зле винаги при първа среща с приятелка той гледа да споделе че е на хапчета и е болен.Незная дали наистина е за психоло или за психиатър .
kesten70
 
Мнения: 28
Регистриран на: 16 Апр 2012, 11:36

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот Galina Todorova » 31 Яну 2016, 10:19

kesten70 написа:Здравейте!Синът ми когато беше на 15 години започна да изпоска предмети и да мята ръцете си така го заведохме на невролог и на еег то мо показа, че има клиптогенна епилепси и от тогава е на лекарства сега е на петинимид,ривотрил и депакин хроно,но е на малки дози.Сега е на 26 години в събота вечерта на 23 яноари се прибра от работа и нещо беше притеснен и ядосан седна да вечеря,но правеше много често неговите пристъпи.Отказа се да вечеря и отидоха с баща си в дрогата стая да си поговорят по мъжки ,но в един момент човам вик и отидох в стаята и какво да видя синът припаднал и полочил гърч пяна от остата гледката беше ожасна.Викнахме бърза помощ ,докато дойдат той вече беше се съвзел .Той не че разбра какво се е слочило,но като ни видя изплашените физиономий и лекарят се оплаши и той.Още от започването мо на тази болест той се очожди от приятели няма никакви ,а сега и това нещо май трябва да мо намеря психолог той се изплаши и първите вечери искаше да спя при него.Опитвам се да мо говоря че не толкова болен ,но той си е вношил че е зле винаги при първа среща с приятелка той гледа да споделе че е на хапчета и е болен.Незная дали наистина е за психоло или за психиатър .

Здравейте,
От случилото се разбирам, че синът Ви е преживял стрес и се страхува да не му се случи подобно нещо на публично място. Препоръчвам Ви да се консултирате с психолог. Нека синът ви се опита да сподели всичко, което чувства и мисли. Намесата на професионалист ще помогне на сина ви да се справи по-лесно със страховете и притесненията си. Пожелавам ви успех!
Аватар
Galina Todorova
 
Мнения: 152
Регистриран на: 13 Юли 2012, 09:40

Re: Галина Тодорова – психолог-консултант

Мнениеот Viksi89 » 31 Яну 2016, 11:53

Здравейте!

Бих искала да Ви споделя как се чувствам напоследък и притесненията си. На 26 год съм, завърших висшето си образование преди 2 години и не работя. Живея при родителите си, отношенията ни са добри.
От 2-3 месеца започнах да се чувствам зле - главоболие, световъртеж, болки в корема, кожни проблеми, косопад и постоянно усещане на иглички по краката. Ходих на лекар, правих си кръвна картина - показателите са в норми. На практика излиза, че съм здрава, но всъщност не се чувствам никак добре и това продължава и до днес. Имам усещане за една буца в гърлото през повечето време. От скоро започнах и да се задушавам на моменти, да не мога да си поема въздух. И това се появява ей така, от нищо не е провокирано. Не съм преживявала някакъв силен стрес през живота си.

Последното, за което се сетих беше невролог. Отидох преди месец на преглед, изписаха ми доста лекарства за пиене, но получих нещо като алергия и реших да ги спра. А и ми бяха изписали да пия и антидепресанти, а не ми се искаше да прибягвам към такива. Не знам дали правилно съм постъпила като съм ги спряла.
Вече и при личната ми лекарка не ми се ходи, защото симптомите ми са най-различни.

Сега съм в безизходица и ми е трудно да реша вече какво да правя, за да се почуствам по-добре. Вече и когато се опитвам да говоря с родителите ми, ми казват, че нищо ми няма и само ми повтарят "Стегни се", което на мен изобщо не ми помага да се почувствам по-добре, а точно обратното.



Ще се радвам на съвет от Ваша страна!
Поздрави!
Viksi89
 
Мнения: 35
Регистриран на: 07 Яну 2016, 12:17

ПредишнаСледваща

Назад към Психология, психиатрия и сексология

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта

cron