Как да си регулирам нивото на кръвната захар?

Тайни семейни рецепти за здраве и красота - как да бъдем в полза на другите.

Как да си регулирам нивото на кръвната захар?

Мнениеот Monika_Spasova » 21 Сеп 2016, 12:44

Скоро си направих изследване на кръвната захар и се оказа 5,9 от норма до 5,8. Доктора каза, че не съм с диабет и кръвната ми захар може да се регулира чрез храна. Общо ми каза, да се откажа от сладкото и от белия хляб. И двете ям рядко. Но все пак, това не ми е достатъчно, за да успея да си създам някакъв план, а и да овладея състоянието, което да си призная, доста ме притеснява. :helpsos:
Помогнете ми да си изградя режим на позволено и забранено, за да успея да вкарам в граници нивото на кръвната захар, да го регулирам и да съм покойна? :helpsos:
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Как да си регулирам нивото на кръвната захар?

Мнениеот pitanka » 21 Сеп 2016, 13:23

Аз не виждам изобщо да имаш някакъв проблем с кръвната захар. За да си по-спокойна, си направи измерване захарта на гладно и два часа след като си яла. Тогава ще си покаже дали има нещо обезпокоително.
pitanka
 
Мнения: 111
Регистриран на: 19 Юли 2016, 15:40

Re: Как да си регулирам нивото на кръвната захар?

Мнениеот kauda » 21 Сеп 2016, 13:49

Тези замервания са много относителни, ти си била гладна, разбираемо сутинта, може да е свързано и с яденето на храната от вчера, така или иначе, ако ти е по-забавен метаболизма, то надали до сутринта няма резултат.
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Как да си регулирам нивото на кръвната захар?

Мнениеот borkova » 21 Сеп 2016, 14:35

Ако на гладно захарта ти е между 6 и 7, тогава се говори за преддиабетно състояние. Зависи от храненето ти да не преминеш към диабетно.

piramida na hraneneto.jpg
piramida na hraneneto.jpg (25.65 KiB) Прегледано 6132 пъти


Така трябва да бъде балансирано храненето, както е показано на снимката. Ограничени количества, но съотношението да е такова.
borkova
 
Мнения: 340
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 10:29

Re: Как да си регулирам нивото на кръвната захар?

Мнениеот Lisica » 21 Сеп 2016, 14:50

Ти усещаш ли някакво неразположение, да си по-жадна, това означава да ти е по-висока кръвната захар, ако си добре няма защо да се притесняваш, стойностите ти не са чак толкова високи.:) Мини на здравословна диета, ограничи белия хляб, ориз, картофи, мини на пълнозърнест, кафяв ориз, хапвай рядко картофки, повече чисто месо, риба, зеленчуци, чезън, люто, все неща, които понижават кръвната захар. :)
Аватар
Lisica
 
Мнения: 1044
Регистриран на: 25 Мар 2015, 09:55

Re: Как да си регулирам нивото на кръвната захар?

Мнениеот kalinka-kuku » 21 Сеп 2016, 15:15

borkova написа:Ако на гладно захарта ти е между 6 и 7, тогава се говори за преддиабетно състояние. Зависи от храненето ти да не преминеш към диабетно.

piramida na hraneneto.jpg


Така трябва да бъде балансирано храненето, както е показано на снимката. Ограничени количества, но съотношението да е такова.

Това не е ли много хляб на едно ядене, 40%? Повече от половината храна така е хляб, а той не покачва ли доста кръвната захар? Не е ли по-добре да е по-различно съотношението и зеленчуците да са повече, месото да е по-голям процент, а хлябът по-малък. Вижда ми се по-логично. Тази таблица специално за диабетно болни ли е? :roll:
Аватар
kalinka-kuku
 
Мнения: 1189
Регистриран на: 20 Мар 2015, 15:25

Re: Как да си регулирам нивото на кръвната захар?

Мнениеот Локумът » 21 Сеп 2016, 15:45

Най-добре е да не си позволяваш да ядеш кофти храни, чипсове, бисквити, сладки, бял хляб като цял, избягвай го максимално както и много солените неща, сокове, те много повишават кръвната захар.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Как да си регулирам нивото на кръвната захар?

Мнениеот sofi_black » 26 Сеп 2016, 11:44

marsu написа:
borkova написа:Ако на гладно захарта ти е между 6 и 7, тогава се говори за преддиабетно състояние. Зависи от храненето ти да не преминеш към диабетно.

piramida na hraneneto.jpg


Така трябва да бъде балансирано храненето, както е показано на снимката. Ограничени количества, но съотношението да е такова.

Това не е ли много хляб на едно ядене, 40%? Повече от половината храна така е хляб, а той не покачва ли доста кръвната захар? Не е ли по-добре да е по-различно съотношението и зеленчуците да са повече, месото да е по-голям процент, а хлябът по-малък. Вижда ми се по-логично. Тази таблица специално за диабетно болни ли е? :roll:


Въглехидратите в хляба и тестените изделия по-бавно се усвояват от организма и не покачват кръвната захар рязко, а във времето я поддържат на едно ниво, не предизвикват резки промени в нея. Затова е такъв процента им и трябва да присъстват в менюто. Това не означава, че трябва да се тъпче човек с банички или кифли и подобни. Говорим за пълнозърнест хляб, спагети, макарони.
sofi_black
 
Мнения: 488
Регистриран на: 05 Ное 2013, 14:39

Re: Как да си регулирам нивото на кръвната захар?

Мнениеот Lollipop » 26 Сеп 2016, 13:48

Ох, това уточнение, че е пълнозърнест хляб и т.н. е важно. А как стои въпросът със зеленчуците, те до колко са позволени?
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Как да си регулирам нивото на кръвната захар?

Мнениеот qwerryyy » 04 Яну 2017, 13:19

Значи, ако имаш висока кръвна захар, вместо да ограничаваш тестените храни, именно с тях трябва да се храниш. Това ми се струва направо ужасно, аз не ям почти хляб, ям главно зеленчуци, супи, салати, плодове, но ако ми се повиши кръвната захар трябва коренно да променя начина си на хранене! :shock:
Аватар
qwerryyy
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 24 Фев 2015, 21:03

Следваща

Назад към Домашен лекар

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта