Кои продукти са “био”? Защо “еко” и “натурална” НЕ винаги означава “био”? Кои са био сертификатите и каква гаранция ни дават те?Предполагам това са въпроси, които всеки си задава. Последно време стана нещо като мода предпочитането на био и еко храни, продукти и козметика, но кое ни гарантира, че това, което купуваме е наистина био и еко?
По-долу ще се опитам да дам отговор в настоящата тема, с цел да ви бъдем полезни в избора на подходящите за вас продукти – козметични, хранителни, за домакинството ...
В ежедневието ни все по-често чуваме думи като “био”, “органик”, “органично”, “еко”, “натурална”.
Но повечето от тези думи не означават едно и също. И не дават гаранция, че продукта, съдържа безопасни съставки.
Ето накратко обясненията:
“Еко”– използва се за продукти, които съдържат екологично чисти съставки или са от екологично чисти зони, или са безвредни за околната среда. “Еко” не винаги означава “натурална” и не винаги означава “био”. Т.е. може една козметика да е с еко и натурални съставки, но да не е био.
“Натурална”– означава “растителна”. Използва се за продукти със съставки от растителен произход. “Натурална” не винаги означава и “еко” и не винаги означава “био”.
Внимание! “Натурална” козметика или козметика с “натурални съставки” не винаги означава, че преобладаващата част от съставките са натурални. Това научихме от нашите приятели от “Армина” – официални вносители на Логона, Санте, Алмавин, Клар. Необходимо е да прочетете съставките върху етикета. Те се подреждат низходящо – т.е. съставките, които се срещат в най-голяма степен в продукта са първи, втори ... и надолу следват съставките, във все по-малка концентрация. Ако например сред съставките фигурира всичко друго, но не и растение или то е описано в по-долната част на списъка със съставки, това означава, че продукта спекулативно се нарича натурален.
“Био” и “Органик”/”Органично”/”Органичен” е едно и също. Използва се САМО за продукти, които притежава био сертификат, издаден от официална сертифицираща организация. Т.е. БИ трябвало да се използва само за сертифицирани продукти и това е проблема в ежедневието ни– твърде много производители спекулират безнаказано с тази дума и крехкото доверие на нас потребителите.
Био продукт е само този, който има сертификат! Сертификатът се отпечатва на видно място върху опаковката! Всички останали продукти, които използват тази дума върху своята опаковка, подвеждат!
Също така всеки вносител на био продукти притежава сертификата като документ. Той съдържа логото на сертифициращата компания, описание на продуктите и/или съставките, които са био сертифицирани, дата, до която е валиден, подпис и печат на управляващото лице в съответната сертифицираща организация. Вносителите трябва да предоставят на търговците, с които работят копия от тези документи.
Препоръчваме Ви винаги, когато желаете да закупите био продукт да изисквате за проверка този документ.
Био сертификата дава гаранция, че продукта съдържа минимум 70% натурални (растителни) съставки. По-голямата част от съставките в даден продукт, който притежава био сертификат, са от био земеделие, а друга част – не (но тези, които не са био издържат на общите тестове на био сертифициращата компания за безвредност в общата консистенция на продукта). Част от производителите посочват каква част от продукта е био– например 93% био съставки.
Био сертификата дава още гаранция, че съставките са от био земеделие, че в продукта няма ГМО, няма парабени, силикони, няма изкуствени оцветители и ароматизатори, както и други добити по химичен път емулгатори, консерванти, т.н.
Сертифициращата компания проверя производството на продукта от растежа на растенията, през тяхното бране, сушене, извличане на екстракт, създаване на продукта, опаковане. Ако всичко в този цикъл отговаря на стандартите на сертифицираща компания, тогава тя издава био сертификат за съответния продукт.
Издават се био сертификати и за отделните съставки. Има редица натурални продукти, които не притежават цялостен био сертификат за продукта, а имат сертификат само за част от съставките. Това е така, защото част от съставките им не отговарят на тестовете на съответната сертифицираща компания. Обикновено производителите на тези продукти работят постепенно за подобряване на формулата и цялостното сертифициране – т.е. продуктите, които са само с био сертифицирани съставки, скоро се сертифицират напълно.
При всички случаи е важно да имате възможност да направите информиран избор и сами да прецените какъв продукт да закупите. А за него е нужно коректно поднесена информация или познания как да се дешифрира информацията!
Запомнете следващите асоциации сертифициращи производство на био и еко храни, козметика и продукти и ги търсете техните лога върху продуктите, които желаете за закупите и те са с претенции за “БИО”:
Soil Association, Създател: Великобритания, http://www.soilassociation.org
Сертифицира козметика, препарати за пране и почистване, храни
Natrue, Създател: Белгия, http://www.natrue.org
Сертифицира козметика
BDIH, Създател: Германия, http://www.kontrollierte-naturkosmetik.de
Сертифицира козметика
Ecocert, Създател: Франция, http://www.ecocert.com
Сертифицира козметика, препарати за пране и почистване
BIO, Създател: Франция, http://www.cosmebio.org
Сертифицира био козметични продукти, след като те вече имат Ecocert
USDA, Създател: САЩ, /www.usda.gov
Сертифицира козметика, храни
Eco Garantie, Създател: Германия, http://www.ecogarantie.com
Сертифицира препарати за пране и почистване
Bio Siegel, Германия, http://www.bio-siegel.de
Сертифицира храни
GOTS, Създатели: Германия, Великобритания, САЩ, Япония, http://www.global-standard.org
Сертифицира текстил
EU Organic farming, Създател: Европейски съюз, http://www.ec.europa.eu/agriculture/organic/home_bg
Сертифицира храни
БАЛКАН БИОСЕРТ, Създател: България, http://www.balkanbiocert.com
Сертифицира козметика и храни
ВСИЧКИ останали картинки и лого знаци, които се използват върху опаковките на био сертифицираните продукти са допълващи – те са или допълнителни био сертификати, които са собственост на самия производител, или не са био сертификати, а са сертикати, удостоверяваще, че продукта е еко, че продукта е веган (без животински съставки), че продукта не е тестван върху животни, че продукта е произведен в условията на fair trade, др.
Всички останали картинки, които съдържат думичките “био”, “органик”, “еко”, “натурална” и присъстват върху опаковката на даден продукт, но без да има картинката и на био сертификат, не са био.