КОГА ДА СЕ ЗАВЕДЕ ДЕТЕТО НА ЗЪБОЛЕКАР

Re: КОГА ДА СЕ ЗАВЕДЕ ДЕТЕТО НА ЗЪБОЛЕКАР

Мнениеот Margo » 16 Сеп 2011, 10:29

southernsun написа:
HealthyBoy написа:Според мен трябва да се води често на профилактика, но не знам от кога точно да се започне.

Е в най-ранна детска възраст. Според мен след третата година е най-удачно.

Има деца, които имат проблеми със зъбките още от самото им израстване. Според мен родителите сами трябва да преценят според състоянието на детето. Но не знам къде има детски стоматолози, мисля, че стоматолога трябва да специализира работа само с деца.
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: КОГА ДА СЕ ЗАВЕДЕ ДЕТЕТО НА ЗЪБОЛЕКАР

Мнениеот Bella » 12 Окт 2011, 09:48

Прегледи на зъбите трябва да се правят 2 пъти годишно след дванайсетмесечна възраст. Някои родители смятат, че е излишно да се притесняват за увреждането на млечните зъби, защото те в крайна сметка ще паднат. Подобно схващане е неправилно. Увреденият зъб може да причини болка на детето и понякога води до инфекция на челюстта.
Аватар
Bella
 
Мнения: 233
Регистриран на: 20 Сеп 2011, 15:17

Re: КОГА ДА СЕ ЗАВЕДЕ ДЕТЕТО НА ЗЪБОЛЕКАР

Мнениеот qproin » 18 Окт 2011, 22:11

Много интересна тема, моята дъщеря е на 1,4 месеца и има 10 зъба. Явно е доста рано да посещава кабинета на зъболекаря.
qproin
 
Мнения: 669
Регистриран на: 18 Юли 2011, 22:21

Re: КОГА ДА СЕ ЗАВЕДЕ ДЕТЕТО НА ЗЪБОЛЕКАР

Мнениеот Margo » 21 Ное 2011, 11:53

tancheto_198444 написа:Трябва ли да има проблем със зъбките или просто профилактично?



Д -р Живка Георгиева говори за оралното здраве на децата! Виж повече инфо от видеото!
Margo
 
Мнения: 691
Регистриран на: 08 Апр 2011, 20:46

Re: КОГА ДА СЕ ЗАВЕДЕ ДЕТЕТО НА ЗЪБОЛЕКАР

Мнениеот Даниела Танева » 03 Яну 2012, 22:22

Изображение
Мнението на моя приятелка стоматолог , че най- подходящата възраст за първият преглед на детските зъбки е третата година.
Даниела Танева
 
Мнения: 34
Регистриран на: 30 Дек 2011, 23:46

Re: КОГА ДА СЕ ЗАВЕДЕ ДЕТЕТО НА ЗЪБОЛЕКАР

Мнениеот elena » 10 Апр 2012, 10:49

Не мисля, че трябва да се чака до последно, за да заведем детето си на преглед при стоматолог. Около 1.5 - 2 годинки повечето зъбки вече са пробили и не е лошо да се направи профилактика. Познавам майки с дечица, които още не са навършили 3 годинки, а вече имат кариеси :shock: Ние редовно мием зъбките и да чукна на дърво нямаме проблеми. Веднъж вече сме ходили на зъболекар и към 3-тата годинка мисля пак да я заведа - преди да тръгне на градина. Някои майки живеят в заблудата, че за млечните зъбки няма нужда да се ходи на зъболекар, защото така или иначе ще се сменят. Не съм съгласна и не мисля, че е правилно да чакаме детето ни да заплаче от болка и едва тогава да предприемем адекватни мерки. Не бива да проектираме нашия страх от посещението при зъболекар върху деца си. Подходете към тях игрово - моята принцеса постоянно иска да й пускам кукления театър за "ЧУК И ПУК", който е много поучителен и дори в края на представлението показват на дечицата как е правилно да се мият зъбките, за да са здрави. От нас зависи да формираме правилни хигиенни навици у децата си и да не всяваме излишен страх у тях - в нас те виждат своята упора и трябва да ги подкрепим, и да им обясним всичко, така че да го разберат :)
elena
 
Мнения: 76
Регистриран на: 09 Мар 2012, 09:28

Re: КОГА ДА СЕ ЗАВЕДЕ ДЕТЕТО НА ЗЪБОЛЕКАР

Мнениеот VIVI » 07 Юни 2012, 14:28

Спомням си, че когато бях малка, в детската градина ни даваха хапченца, които всъщност са били флуорид. Сега не знам дали се прави такава профилактика, но децата също като нас трябва да посещават стоматологичните кабинети веднъж на 6 месеца. Племенницата ми беше на 4 годинки, когато й откриха първия кариес. Не го лекуваха, а го намазаха с нещо и щяло да почернее - така ми обясни сестра ми...
Важно е да се обясни на детето, че няма нищо страшно, че само ще прегледат зъбките и ако имат чук и пук, ще ги изгонят - има такова филмче, а също и куклен театър. Хубаво е да се избере детски стоматолог, защото със сигурност ще знае правилния подход към децата. И най-важното - децата усещат нашите емоции и ако ние се страхуваме, то нашия страх ще се проектира и върху тях :idea:
VIVI
 
Мнения: 63
Регистриран на: 07 Мар 2012, 16:02

Re: КОГА ДА СЕ ЗАВЕДЕ ДЕТЕТО НА ЗЪБОЛЕКАР

Мнениеот Красимира Иванова » 30 Юли 2012, 16:59

От известно време работя като психолог съвместно с детски стоматолог в Стара Загора. Изумена съм от това, което виждам - дечица от 1.5 да 3 годишни пълни с проблемни зъбки. От друга страна на моите деца първите зъбчета им поникнаха след 11-я месец и никнаха до 2.5 години. Това е причината да заключа, че подходяща възраст няма. Просто задължение и отговорност на всяка майка е да следи никненето на зъбките, консултирайте се със стоматолог и правете профилактични прегледи веднага след поникването на зъбките, което става на различна възраст при всяко дете. Има и различни профилактики, а при нужда, колкото по-рано се отстрани кариес, толкова по-добре.
Аватар
Красимира Иванова
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Мар 2012, 10:03

Re: КОГА ДА СЕ ЗАВЕДЕ ДЕТЕТО НА ЗЪБОЛЕКАР

Мнениеот Ann » 04 Авг 2012, 14:37

Красимира Иванова написа:От известно време работя като психолог съвместно с детски стоматолог в Стара Загора. Изумена съм от това, което виждам - дечица от 1.5 да 3 годишни пълни с проблемни зъбки. От друга страна на моите деца първите зъбчета им поникнаха след 11-я месец и никнаха до 2.5 години. Това е причината да заключа, че подходяща възраст няма. Просто задължение и отговорност на всяка майка е да следи никненето на зъбките, консултирайте се със стоматолог и правете профилактични прегледи веднага след поникването на зъбките, което става на различна възраст при всяко дете. Има и различни профилактики, а при нужда, колкото по-рано се отстрани кариес, толкова по-добре.

Напълно съм съгласна с теб, все пак при всяко дете зъбчетата растат на различна възраст и не може да се каже кога точно е най-подходящото време за първия преглед при стоматолога.
Ann
 
Мнения: 81
Регистриран на: 04 Авг 2012, 11:55

Re: КОГА ДА СЕ ЗАВЕДЕ ДЕТЕТО НА ЗЪБОЛЕКАР

Мнениеот drbstoev » 18 Сеп 2012, 12:49

Здравейте. По принцип е най-добре да отидете на зъболекар, след като забременеете, за да разберете какво е необходимо да правите по време на цялата бременност, за да може детето Ви да има здрави зъби и венци.
Според литературата, трябва да заведете своето дете на зъболекар още през 6-ият месец, след раждането. Може да Ви звучи странно, но в това посещение основно се преглежда състоянието на венците на детето и се въвежда в стоматологичната среда. Освен това е много важно, че в този преглед се извършва обучение на родителите за това как да се грижат правилно за зъбите на своето дете, през различните периоди от неговия живот, във връзка с денталните заболявания.
Хубав ден
Д-р Богомил Стоев - стоматолог
http://bogomilstoev.com/
drbstoev
 
Мнения: 6
Регистриран на: 18 Сеп 2012, 12:03

ПредишнаСледваща

Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани със стоматологични заболявания

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron