exilensse написа:Здравейте,
искам да помоля за съвет. Малката се роди юли месец, при което още в Майчин дом и сложиха две ваксини (задължителните). На първия месец трябваше да и сложат втората за хепатит Б, но понеже и беше висок билирубина и жълтеницата не беше отминала това стана чак през втория месец. По това време педито каза, че 4-валентната ваксина не е за толкова малко бебе, а за 6 годишни деца. А сега като бяхме на консултация (вече е на 3 месеца) искаше да и я сложи, тази 4-валентната. Не било хубаво да чакаме 6-валентините , защото имало коклюш и имало опасност за нея. Въпросът ми е кой е по-добрият вариант за ваксина, да чакаме ли или да сложим 4-валентната? И другото , което ме притеснява, в 6-валентната има за хепатит Б, а на нея и биха хепатит Б втория месец със закъснение.....да не би да е проблем, че интервалът между двете ваксини е малък? Благодаря предварително!
Здравейте,
на този етап има само от четиривалентната ваксина в страната и не ви препоръчвам да чакате. По-добре е да се направят наличните в момента ваксини по имунизационният календар, който се практикува от всички лични лекари на този етап, тъй като ако се отлага може да се проточат много ваксините, а това не е добре за вашето бебе.
Поздрави,
д-р Кисьова