За да се ориентира човек по-лесно в масажите, може да ги раздели условно на източни и западни техники.
В основата на западните масажи е шведския масаж с неговите основни похвати - поглаждане, разтриване, омачкване, вибрации и ударни похвати. Това е масажът, който повечето хора познават и най-често се използва с лечебна цел.
Аромамасажът също използва тези основни похвати, но в комбинация с етерични масла, които имат специфично действие. В повечето случаи аромамасажът е по-лек, отпускащ и ралаксиращ масаж, затова много хора го предпочитат.
При източните масажът подходът е по-холистичен, т.е се търси въздействие както на ниво тяло, така и на ниво енергия и дух. Там нещата варират в много широки граници, но най-популярните източни техники са свързани с обработване на точки, зони и въздействие върху енергийни центрове.
Шиацу масажът е най-общо казано е японска версия на точков масаж, макар да не се работи само с пръсти. Този масаж се работи през дрехите и затова като усещане и техника е доста по-различен от класическият. Подобно е положението и с тай масажът, който използва и различни стречинг техники.
Масажът с вулканични камъни също е популярна източна техника, при която с топлите камъни се прави масаж и се въздейства върху енергийните центрове по-тялото. Приятен и отпускащ масаж, много добър за пълна релаксация.
Затова всеки човек трябва сам да си реши от какво има нужда и да се насочи към такъв тип масаж. Ако търсиш нещо, което да въздейства осезаемо върху тялото, насочи се към класическия масаж. Ако искаш по-различен тип масаж и си отворена към източната философия - избери източните масажи. Комбинацията от източни и западни похвати също е възможен вариант.